Gündem Haberleri

  Baykal: Çiftçiyi kurtaracağız

  A.A.
  12.08.2006 - 22:09 | Son Güncelleme:

  Baykal, Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesinde Belediye Binası açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin yanlış politikaları yüzünden dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisinin kullandığını söyledi. Baykal, “Biz, iktidara geldiğimizde çiftçiyi bu durumdan kurtaracağız” dedi.

  Hükümetin her konuda sınıfta kaldığını ileri süren Baykal, dokunulmazlık konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünü tutmadığını ifade etti.

  Ortadoğu'daki savaşı dışardan destekleyen ve kurcalayanların bulunduğunu belirten Baykal, “İçerde de bu savaşı kolaylaştıranlar var. Bu bölgede maalesef uluslaşma, millet haline dönüştürme işi başarılamamıştır” dedi. Türkiye'nin Ortadoğu ile aynı tarih ve kültür içerisinden geldiğini ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

  “Şimdi onlar ne halde, Allah'a şükür biz Türkiye ne haldeyiz. Biz kadınlarımız ile erkeklerimizle, başı açık-başı kapalı kadınlarımızla, Alevi olanlar, Sünni olanlar, Kürt olanlar, Arap olanlar, Arnavut olanlar, Çerkez olanlar hep bir arada kardeşçe barış içerisinde beraberiz, değil mi. Peki ben şimdi size soruyorum; aynı tarih ve aynı maneviyat kültürden geldiğimiz halde niçin onlar bu halde de biz neden onlardan farklıyız? Neden bizde barış var, orada savaş, çatışma, kan var. Çünkü, biz bir Mustafa Kemal Atatürk dönemini yaşadık. Eğer bir Atatürk geçmemiş olsaydı, biz aynı anlayışın bir parçası olmaya devam etseydik, bugün oradaki savaş ve çekişme aynen buraya da yansımaz mıydı? Cumhuriyeti kuran Büyük Atatürk 'İnancımız farklı olabilir bunlar önemli değildir. Siz hepiniz bu ülkelerden bir tek milletin parçasısınız. Bu milletin adı Türk milletidir. Hepiniz Türk milletinin parçasısınızdır' dedi. Ve bizi ayırabilecek olan kimlik tartışmalarını bir kenara bıraktı, değil mi? O bıraktı ama birileri şimdi alt-üst kimlik diye kurcalamaya başladı.”

   ALT-ÜST KİMLİK

  Alt-üst kimlik tartışmalarının tehlikeli bir gelişme olduğunu, bu tehlikeli gelişmeyi Mustafa Kemal Atatürk'ün önlediğini ifade eden Baykal, şöyle devam etti:

  “Şimdi bakın o yeni tartışmalar bizi nereye götürür? Onun için söylüyorum. O kimlik tartışmaları eğer oturursa, hepimiz birbirimizin kimliğini sorgulamaya başlarsak, kendimizi o kimliğimizle, Türkiye Cumhuriyetinin bir parçası olma, kimliğimizle değil de, alt kimliğimizle tarif etmeye başlarsak, başka vatandaşlarımızın karşısına, kendinizi konuşlandırmaya başlamış olursunuz. Bu tehlikeli bir gelişme. Bunu önleyen Mustafa Kemal Atatürk. Nur içinde yatsın, milletin, devletin temelini çok sağlam atmış, güçlü atmış, bunlara rağmen hala bozamadılar. O temelin üzerinde yürümeye devam ediyoruz. Hepimiz bir milletiz. Aynı milletiz. O milletin adı Türk milletidir. Burası Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran halka, Türk milleti denir. Koca imparatorluğun dağılması sonucunda Anadolu da bir araya gelmiş olan, o imparatorluğun özüyüz biz. Şimdi biz birbirimizi mi ayrıştırmaya başlayacağız, birbirimizi mi sorgulamaya, suçlamaya başlayacağız.”

  Ortadoğu'da olayların planlandığını, sınırların yenileceğini kaydeden Baykal, “Şimdi bizleri onlardan ayıran özelliklerimiz vardır. Bunu sakın bozdurmayalım. Bunu bozdurmak isteyenler mi var ? Elbette var. Ortadoğu'daki bu olayları kimler planlıyor. O planı yapanlar Anadolu'ya da bu planın parçası haline getirmek istemezler mi? Bizim sınırlarımız Avrupalı diplomatların masalarında cetvelle, pergelle, kalemle çizilmiş değildir. Milyonlarca insanın kanıyla, teriyle, tarihiyle, milli mücadelesiyle kazanılmış” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı