Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal: Başbakan'ın aşı olmuyorsa vatandaş niye olsun

  A.A
  03.11.2009 - 15:46 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, domuz gribi aşısından kaynaklanan bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bunun sorumluluğunun iktidara ait olacağını savunarak, “Başbakan'ın canı tatlı da vatandaşın canı tatlı değil mi? Başbakan, kendisini düşünüyor, 'ben olmayacağım' diyor. Sen olmayacaksan, vatandaşa niye yapıyorsun?” diye sordu.

  Baykal, partisinin grup toplantısı çıkışında, gazetecilerin domuz gribi aşısı olup olmayacağına ilişkin sorusunu yanıtladı.

  İktidarın, salgın konusunda çelişkili manzara ortaya koyduğunu savunan Baykal, Bakanlar Kurulunun kendi içerisinde ortak anlayışa giremediğini söyledi.
  Baykal, Hükümetin, yapılması gerekenler konusunda Türkiye'ye yol gösterecek, doğru seçeneği ortaya koyacak noktada bulunmadığını öne sürerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın farklı şeyler söylediğini belirtti. Bunun çok vahim bir manzara olduğunu ifade eden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Hükümetin, bu tehlike karşısında Türkiye'ye yol göstermesi, doğru olanı uygulaması lazım. Onu da açıkça çıkıp savunabilmesi lazım. Böyle bir garip manzara var, çok tuhaf, çelişkili; bunu yadırgıyorum. Önce Başbakan, bakanı ile anlaşsın, bunu uygulamamak gerekiyorsa, o zaman kimseyi o riske atmayalım. Başbakan'ın canı tatlı da vatandaşın canı tatlı değil mi? Aşının bir tehlikesi, tehdidi varsa, bunu herkes için var kabul etmek, herkesi öncelikle düşünmek Başbakan'ın görevi olmalı. Başbakan, kendisini düşünüyor, 'ben olmayacağım' diyor. Sen olmayacaksan, vatandaşa niye yapıyorsun? Sen örnek olacaksın, millete güven vereceksin, 'ben oluyorum' diyeceksin. Diyebiliyor mu bunu Başbakan, diyemiyor. Bu ne biçim yönetim. Bunun bir an önce sona erdirilmesi gerekiyor. Yoksa Türkiye'de domuz gribinden dolayı aşılanma tereddütü yaşayacak insanlarımızın, aşılanmamayı tercih edecek insanlarımızın maruz kalacağı sorunların sorumluluğu iktidara yönelik olur. Eğer bu aşıdan kaynaklanan bir tehlike, tehdit ortaya çıkacaksa, bunun sorumluluğu da elbette bu iktidara aittir.”

  IRAK'A YAPACAĞI ZİYARETİN İPTAL EDİLMESİ

  Baykal, Irak'a yapacağı gezinin iptal edilmesinin nedeninin sorulması üzerine, “Salı günü demokratik açılımın Meclise getirileceğini” söyledi.

  Görüşmelerde söz alıp almayacağına ilişkin soruya Baykal, “Daha gündeme ne gelecek bilmiyoruz. Söylesinler, dinleyelim. Arkadaşlarım, ben ne gerekiyorsa elbette yapacak” karşılığını verdi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı