Ege Haberleri

EGE

  Bayındır'da 4 müjde birden

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  24 Nisan 2016 - 17:39Son Güncelleme : 25 Nisan 2016 - 10:40

  ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Bayındır’da 3.5 milyon lira ödenekle restore edilen Hacı Sinan Külliyesi ve Medresesi’nin açılışını yaptı, Büyükşehir Belediyesi ile Bayındır Çiçek Kooperatifi arasında 2016 için 1 milyon 720 bin TL’lik alım sözleşmesi imza törenine de katıldı. Yıldırım ile Başkan Aziz Kocaoğlu arasında ÇED ve çöp tesisi yerlerinde yaşanan uzlaşma Bayındır’da da sürdü.

   

   

  BİRLİKTE YAPACAĞIZ
  Başkan Kocaoğlu, “Geçmişimizi, ecdadımızı, kültürümüzü, sanatımızı yaşatmak için çalışıyoruz. Bölgemizde çok tarihi eserler var. İşimiz çok. Birlikte yapacağız, birlikte çalışacağız” dedi.
  Vali Mustafa Toprak, “Çok önemli değerler üzerinde bulunuyoruz. Bunları ecdadımız yapmış ama onları geleceğe aktarmak bizim işimiz. İzmir’de bugüne kadar tarihi eserlerin restorasyonu için 220 milyon lira kaynak aktarıldı” diye konuştu.
  Bakan Yıldırım da, “Bayındır, Türkiye’nin çiçek başşehri değil, Osmanlı’nın has bahçesi olmuş bir yer. Aynen insanları gibi buram buram çiçek kokan bir ilçemiz. Geçmişini koruyamayan, geçmişine sahip çıkamayan milletler geleceğini inşa edemez. Bir yandan Bayındır’ın geleceğe yönelik hizmetlerini birer birer gerçekleştirirken, diğer yandan iftihar edeceği geçmişini de ihya edeceğiz, yaşatacağız” dedi.


  4 MÜJDE BİRDEN VERDİ
  Yıldırım, sözlerini müjdelerle şöyle sürdürdü: “Gelirken gördüm, 147 konutluk TOKİ binası bitmek üzere. Bu yetmez, 236 konutluk yeni proje hazırlıyoruz. Bayındır çiçeğin başkenti dedik. Bayındır çiçekçiliğini yaşatmak için gereken her şeyi yapacağız. İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyeleri daha çok çiçek alacak. Temmuz başından itibaren doğalgaz Bayındır’la buluşuyor. 2017’nin sonuna kadar Bayındır’ın her yerinde doğalgaz olacak. Bölünmüş yol çalışmalarını görüyorsunuz. Bu yıl tamamen bitecek. 2017 sonunda Ödemiş-Kiraz-Bayındır yolu da tamamen bitecek. İzmir’den çıktığınızda 1 saatte Kiraz’a varmış olacaksınız.” Bakan Yıldırım, ilçede çocuklara bisiklet dağıtırken de, “Sağlıklı yaşam için pedal çevirmeye başlıyoruz. Sağlık Bakanlığı, gençlerin erken yaşta bisiklet alışkanlığı kazanmaları için iyi bir hizmet yapıyor. İzmir’de bin 400 bisiklet dağıtılacakm” diye konuştu.


  FESTİVALE ÇAĞIRDILAR
  Yıldırım daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayındır Çiçek Üreticileri Kooperatifi’yle (BAYÇİKOOP) yaptığı üretim şartları protokolü imza törenine katıldı. BAYÇİKOOP Başkanı Ersoy Sümerkan, Avrupa’ya bitki satmak isteyen üreticinin modern sera istediğini belirterek, “Bizim hedefimiz Avrupa’ya bitki satmak. O bilgi beceri bizde var ama para yok. Yatırıma destek bizi Hollanda seviyesine getirir. 50 üreticiye biner metrekare modern sera lazım. Dış mekan süs bitkilerinde Türkiye’de en az 400 bin kişi çalışıyor ama Tarım Bakanlığı’nda müdürlüğümüz bile yok” dedi. Belediye Başkanı Ufuk Sesli de Bakan Yıldırım’ı 4-8 Mayıs’ta yapılacak Çiçek Festivali’ne davet etti.


  YERELDEN KALKINMA
  Türkiye’de sözleşmeli üretim modelini uygulayan tek belediye olduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, 2004-2005 stratejik planda ana hedef olarak yerelden kalkınmayı koyduklarını kaydetti, “Tarım Kırsal Daire Başkanlığı’nı kurduk. 2005’ten bu yana köy, tarla ve arazi yolu asfaltı için 400 milyon lira harcadık. Üretiyoruz ama iki sorun var. Biri pazarlama, diğeri kaliteyi artırma. Çok küçük desteklerle üreticimiz ayağa kalkmaya hazır. Bunu biz İzmir’de belediye uygulamaları ile örnek olarak gördük. Bu modelin okul sütünde olduğu gibi Türkiye’ye yaygınlaştırılması gerek” dedi.


  500 DÖNÜM ARAZİ SÖZÜ
  Bakan Yıldırım, Türkiye’deki süs bitkilerinin üçte birinin İzmir’den, İzmir’deki üretimin üçte birinin de Bayındır’dan olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “İzmir tarımsal işletme desteklerinden en fazla yararlanan il. 265 projeYle toplam 250 milyonluk destek hibe olarak verildi. Burada 4 bin 378 metrekarelik fide üretim tesisi kuruluyor. 2 milyona mal olmuş. Yılda 20 milyon fide üretilecek. Bu fideler için dışarıya her yıl 1 milyonun üzerinde para gidiyordu. Şimdi bu para içeride kalacak. Fide maliyetinde yüzde 20 azalma olacak. Hazine’ye ait 420 dönüm arazi var. Onu Başkan 500’e tamamlayacak ve burası Tarım OSB olacak. Her üretici bundan yararlanacak. Yol da ihtiyaç, çiçek de... Yol olmazsa çiçek üretirsiniz ama gideceği yere götüremezsiniz. Yol yapım sırasında bazı aksaklıklar oluyor ama her sıkıntının sonunda ferahlık vardır. Yolun mevsimi yazdır, çiçeğin mevsimi de yazdır. Yolu hızlandıracağız. Geçici rahatsızlık verdiğimiz için kusura bakmayın.”
  İmza töreninin ardından Bakan Binali Yıldırım, Başkan Aziz Kocaoğlu ve Vali Mustafa Toprak, günün anısına tören alanına yenidünya ağacı dikti.
  Kocaoğlu daha sonra da Bayındır Çiçek Kooperatifi’nce kurulan fide üretim tesisinin açılış kurdelesini kesti.

  Etiketler: izmir , Bayındır , Siyaset
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı