Bayındır Hastaneleri'nde patron İş Bankası oluyor

Hürriyet Haber
06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

İşletemediği için bir süre önce İstanbul'daki Yaşamkent'i kapatan Bayındır Holding, bu kez de Bayındır Sağlık İşletmeleri'nin yüzde 51'ini İş Bankası'na devrediyor. İş Bankası, Bayındır Hastaneleri'nin yüzde 51'ini 46 milyon dolara alıyor. Paranın bir kısmı kredi borcundan düşülecek.

İşadamı Kamuran Çörtük'ün sahip olduğu Bayındır Hastaneleri'nin yüzde 51 hissesini, 46 milyon dolara (yaklaşık 16.5 trilyon lira) İş Bankası alıyor. İş Bankası, hastaneler için Bayındır Holding'e 20 milyon dolar (7.1 trilyon lira) ödeme yapacak. Banka, geri kalan 26 milyon doları da (9.3 trilyon lira) Bayındır'ın kredi borçlarından mahsup edecek. İş Bankası'nın Bayındır'dan kredi alacaklarının toplamının ise 140 milyon dolar (50.2 trilyon lira) civarında olduğu belirtiliyor.

Bayındır Hastaneleri'nin yüzde 51'ini kaybeden Bayındır Holding'in İş Bankası dışında başka bankalara da önemli miktarda kredi borcu olduğu tahmin ediliyor.

YENİ YATIRIMLAR ASKIDA

Bayındır Sağlık Sistemleri, Beylikdüzü'nde 24 bin metrekarelik bir alan üzerinde de 150 yataklı Bayındır Tıp Merkezi kuruyordu. Ekim ayında tamamlanması planlanan merkez için 59 milyon dolar (21.2 trilyon lira) harcanması öngörülüyordu.

Bayındır, önümüzdeki aylarda İstanbul'un Asya ve Avrupa yakasında toplam 12.5 milyon dolar (4.4 trilyon lira) tutarında iki ayrı teşhis ve tedavi merkezi ile Çekmeköy'de 60 milyon dolarlık (21.5 trilyon lira) bir tıp merkezi kurmaya hazırlanıyordu.

YAŞAMKENT'İ DE KAPATMIŞTI

Bayındır Holding bünyesindeki Bayındır Sağlık Sistemleri, kriz gerekçesiyle geçtiğimiz ocak ayında da İstanbul'da Kemerburgaz'da kurduğu Yaşamkent tesislerini kapatmıştı. 100'ün üzerinde personelin görev yaptığı Yaşamkent'te yaşlı ve özürlü 30 sakin kalıyordu.

Bayındır Holding, İstanbul Valiliği tarafından 40 milyon dolarlık (14.3 trilyon lira) bir yatırımla inşa ettirilen tesislerinin işletmeciliğini, yıllık 5 milyon dolardan (1.7 trilyon lira) 10 yıllığına üstlenmişti. Huzurevi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi otel, her türlü sosyal tesis ve yüzme havuzunun yer aldığı Yaşamkent tesisleri, üçüncü kuşağa Avrupa ayarında yaşam boyunca sağlık ve bakım hizmeti vermek üzere açılmıştı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de katıldığı görkemli bir törenle açılan Yaşamkent, sadece 8 ay sonra ‘‘kriz’’ nedeniyle kapatılmıştı.

Kamuran Çörtük, geçtiğimiz aylarda özelleştirilen Petrol Ofisi'ne (POAŞ) İş Bankası, PUİS, Park Holding'le birlikte özelleştirilen Petrol Ofisi'ne 1 milyar 160 bin dolara talip olmuştu. Bu ihale için oluşturulan konsorsiyum 50 milyon dolar (17.9 trilyon lira) teminat yatırmıştı. İhalenin iptali üzerine içerde kalan teminat miktarı için konsorsiyum şimdi Özelleştirme İdaresi ile mahkemelik.

TÜSİAD'DAN DA ATILDI

Türkbank'ın özelleştirilmesi için açılan ihalede adı şaibelere karışan işadamı Kamuran Çörtük, geçen yıl sonunda TÜSİAD Haysiyet Divanı tarafından da TÜSİAD üyeliğinden de atılmıştı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı