Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayık'a suikast iddiası

  Hürriyet Haber
  26 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mart 1999 - 00:01

  PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın, ‘‘Cemil Bayık, PKK'nın başkanı seçilirse kendisine itaat ederim’’ demesine karşın, Bayık'a bir suikast düzenlediği iddia edildi. Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, Kuzey Irak'ta bulunan Cemil Bayık'a suikast olayı şöyle gerçekleşti: Kuzey Irak'ta Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği bölgesinde gizlenen Cemil Bayık, 50 kadar korumasıyla birlikte PKK'ya ait bir kampı dolaşırken, burada bulunan Ferhat kod adlı isimli bir teröristin silahlı saldırısına uğradı. Bayık, saldırıdan, yakın korumaları ve saldırganın ateş açmadan önce bağırması nedeniyle yara almadan kurtulurken, bir koruması öldü, iki koruması ise yaralandı. Saldırgan terörist başarısız olması üzerine kendini öldürmek isterken, yine Bayık'ın korumaları tarafından engellendi.

  EMİR, OSMAN'DAN

  Ferhat kod adlı teröristin bizzat Cemil Bayık tarafından sorgulandığı ve verdiği bilgide, bir ay kadar önce kendisine Osman Öcalan tarafından, ‘‘Cemil Bayık, başkana ve partiye ihanet ediyor. Barzani'ye destek veriyor. Ortadan kaldırılması halkımıza hizmettir. Biz bunun için bir çalışma yaptık. Senin de yardımına ihtiyacımız var. Arkadaşlar, sana gereken bilgiyi verecek’’ denilerek görev verildiği, başarılı olduğu takdirde bir bölge sorumluluğunun verileceği vaadedildiği anlaşıldı. Güvenlik güçleri, bu gelişmenin Osman Öcalan ve Cemil Bayık arasındaki liderlik mücadelesini daha da şiddetlendireceği ve çatışmaya dönüştürebileceği görüşünü savundular. Bunun üzerine her iki teröristin koruma sayılarını artırdıkları, durumundan şüphelendiklerini tutuklattıkları ya da bölgelerinden uzaklaştırdıkları belirtildi.

  ÇETELEŞİYORLAR

  PKK'da, Abdullah Öcalan'ın 9 Ekim'de Suriye'den ayrılmasından sonra başlayan liderlik mücadelesinde, Osman Öcalan ve Cemil Bayık'ın bir parçalanmaya neden olabileceğinin anlaşılması ve iki tarafında gücünün birbirine yakın olması nedeniyle bir başkanlık konseyi oluşturulmuştu. Başkanlık konseyi üyelerinin ayrı ayrı bölgelerde bulunması, Öcalan ve Bayık arasındaki mücadelenin devam etmesi ve diğer üyelerin ayrı görüşlere sahip olması yüzünden, sözde konsey işlemez hale gelmişti. Güvenlik güçleri, PKK'da sürdürülen bu mücadelenin gerçekte bir gelir kaynağını elde etme yarışı olduğunu, bu açıdan PKK'nın çeteleşme sürecini tamamlamak üzere olduğunu ifade ettiler.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı