Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayık: Apo tüysüz tavuktan farksız

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak'ta, Şemdin Sakık'tan sonra Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani'ye sığınan PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık da Abdullah Öcalan'ı ağır dille suçladı. Bayık, teslim olmadan önce arkadaşlarına yayınladığı veda mesajında, ‘‘Apo ile PKK'nın tüysüz tavuktan farkı kalmadı’’ dedi.

  Apo'nun bir zamanlar en yakın adamları olan ‘Parmaksız Zeki’ kod adlı Şemdin Sakık ve ‘Cuma’ kod adlı Cemil Bayık'ın Barzani'ye sığınmaları, örgütün hızla çöktüşü olarak yorumlandı.

  Askeri yetkililer, Mehmetçiğin başarılı operasyonları ve hizipleşmenin PKK'yı çöküş noktasına getirdiğini, bu çöküşün de üst düzey yöneticilerin kaçışlarıyla doğrulandığını söylediler. Abdullah Öcalan'ın 1978'den beri yanında yer alan Cemil Bayık'ı, 1992 yılında başarısız olan kardeşi Osman Öcalan'ın yerine getirdiğini bildiren yetkililer, Bayık'ın Barzani'ye sığınmadan çok kısa bir süre önce, arkadaşlarına veda mesajı verdiğini ve bunun ele geçirildiğini bildirdiler.

  PKK'nın çöküş noktasına geldiğini itiraf eden Bayık, mesajında şöyle dedi:

  ‘‘Şemo (Şemdin Sakık) ile benim, savaşı yürütmemiz mümkün değildi. Askerden darbe üzerine darbe yedik. Bu darbeler karşısında güçsüz ve hareketsiz kaldık. Apo, örgüt içindeki başarısızlığın faturasını Şemo ve Cuma'ya çıkardı. Dağlarda askerin güçlü yumruğu altında ezildiğimiz bir gerçektir. Artık Apo ile PKK'nın tüysüz tavuktan bir farkı kalmadı. Örgütü kendi kafası ve saatine göre ayarlamak isteyen Öcalan, hızla sona yaklaşmaktadır. Bu nedenle sizlerden ayrılıyorum.’’


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı