Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baydemir: Siyaset elinde silah ve ip tutanlara terk ediliyor

  ANKA
  11 Temmuz 2007 - 13:06Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 13:06

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Roj TV’de yaptığı bir konuşmada PKK’dan “silahlı Kürt muhalefeti” demesi üzerine İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma başlatmasını “anlayamadığını” söyledi.

  Hakkındaki iddiaların seçim sürecinde gerginlik yaratmak isteyenlerce çıkarıldığını ileri süren Baydemir, “Şu anda siyaset, elinde silah tutanlarla elinde ip tutanların arenasına terk edilmek isteniyor” dedi.

  Baydemir, Ayşenur Zarakolu Parkormanı’nın halkın kullanımına açılması ve tanıtılması amacıyla düzenlediği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Roj TV’de programa katılıp PKK için “silahlı Kürt muhalefeti” tanımlaması yapması üzerine açılan soruşturmayla ilgili sorularını yanıtlayan Baydemir, “Bir televizyon programına katıldım ve canlı yayında konuştum. Dolayısıyla orada ne konuşmuşsam onu konuşmuşumdur. Bunun ne bir eksiği ne bir fazlası. Basına yansıyan kadarıyla konuşmam içeriğinde eleştirilen hususlar aslında 10 yıldır her platformda ifade ettiğim hususlardır. Ben de eleştirileri anlayabilmiş değilim” dedi.

  Düşünceyi ifade etme özgürlüğünün her insanın en doğal hakkı olduğunu belirten Baydemir “Ama düşünceyi ifade etme özgürlüğü kadar da eleştiri hakkı, eleştiri özgürlüğü vardır. Dolayısıyla benim fikirlerimi herkesin eleştirme özgürlüğü ve hakkı vardır. Benim fikirlerimi benimsememe hakkı vardır. Öyle sanıyorum ki fikirden öte fikrin nerede ifade edildiği tartışma konusu yapılıyor. Ben bunu yadırgıyorum, olup bitenleri yadırgıyorum. Türkiye toplumuna yansıtılış biçimini yadırgıyorum” diye konuştu.

  “Şu anda siyaset elinde silah tutanlarla elinde ip tutanların arenasına terk edilmek isteniyor” diyen Baydemir, “Ben bunu doğru bulmuyorum. Hepimiz bu konuyla ilgili konuşmalıyız” dedi. İnsanların yaşamını yitirmemesi için herkesin konuşması ve çaba sarfetmesi gerektiğini dile getiren Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:


  KONUŞMAMDA YADIRGANACAK BİR DURUM YOK

  “Bu itibarla konuşmamda yadırganacak bir husus görmüyorum. 12-13 yıldır çeşitli platformlarda ifade ettiğim düşüncelerimi orada da ifade etmeye çalıştım. Türkiye’de de Kanal 8, NTV, Kanal 7 daha adını hatırlayamadığım birçok televizyonunun konuğu oldum. Benzer sorulara benzer yanıtlar verdim. Bu açıdan yeni bir durum yok aslında. Bunu yeni bir durummuş gibi yansıtılmasını yadırgamak gerekiyor. Bize göre seçim sathı mahallinde oluşumuz, yine birileri bizim üzerimizden gerginlik yapma çabasına vermek gerekiyor. Ama bu çabaya da prim vermemek gerekiyor.”


  ERTAK AÇIKLAMA YAPACAK

  Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak’ın bir Fransız televizyon kanalına söylediği iddia edilen sözlerle ilgili olarak da Baydemir, Ertak’la telefonla konuştuğunu söyledi. Belediye Başkanı'nın kendisine atfedilen hususların gerçeği yansıtmadığını söylediğini aktaran Baydemir, Ertak’ın yakında basına bir açıklama yapacağını da duyurdu. (ANKA)  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı