Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baydemir iki bayrak soruşturması kapsamında ifade verdi

  Cem EMİR/ DİYARBAKIR, (DHA)
  24 Şubat 2011 - 13:52Son Güncelleme : 24 Şubat 2011 - 13:52

  DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir, Tunceli’de yaptığı "Belediye binamızın önünde ay-yıldızlı Türk bayrağımızla, sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur?" konuşması nedeniyle hakkında, ‘Terör örgütü üyesi’ ve ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Konuşmasının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunan Baydemir, "Samimi düşüncelerim, önerilerimdir. Bu konuşmadan dolayı bütün mesuliyet bana aittir" dedi.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tunceli’de geçen yıl düzenlenen 10’uncu Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında katıldığı bir panelde, "Belediye binamızın önünde ay-yıldızlı Türk bayrağımızla, sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur?" diye konuşması nedeniyle hakkında, ‘Terör örgütü üyeliği’ ve ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlamasıyla Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, talimatla ifade verdi. Baydemir, ayrıca, Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, öldürülen HEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ın anma törenine katılarak, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na ‘muhalefet ettiği’ gerekçesiyle hakkında açılan soruşturma kapsamında da ifade verdi.

  Avukatı Ömer Halefoğlu ile birlikte bugün öğlen saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye binasından yürüyerek, Adliye Binası’na gelen Baydemir’in ifade işlemleri yaklaşık iki saat sürdü.

  ‘KONUŞMAMI TÜM METNİNİ YENİLİYORUM’

  Tunceli’deki konuşması nedeniyle Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’na ifade veren Baydemir, 33 dakikalık konuşmasının, 5 sayfalık çözümünü imzalı olarak savcıya teslim etti. İfadesinde, konuşma metninin tüm içeriğini yenilediğini belirten Baydemir, "Benim samimi düşüncelerim, fikirlerim ve önerilerimdir. Bu konuşmadan dolayı bütün mesuliyet bana aittir. Gelen talimatta yaptığım belirtilen konuşma içerik olarak eksiktir. Anlam düşüklüğü bulunmaktadır. Bu nedenle metin anlatılmak istenen hususları ifade etmemektedir. Benim az önce imzalı olarak sunmuş olduğum 5 sayfalık konuşma metni benim o tarihte yaptığım konuşmanın çözümüdür. Zaten gelen talimatın ekinde konuşma metninde de anlaşılamadığı şeklinde bir çok noktada çözüm yapılamamıştır. Bu savunmalarım doğrultusunda üzerime atılı bulunun tüm suçlamaları kabul etmiyorum Bu konuşmalarımın tamamen düşünceyi ifade etme özgürlüğü içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.

  MEHMET SİNCAR ANMASINA SORUŞTURMA

  Baydemir, 1993 yılında Batman’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden HEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ın mezarı başında geçen yıl yapılan anmaya ilişkin hakkındaki soruşturma kapsamında da, ifade verdi. Her yıl geleneksel olarak kabir ziyaretinde bulunduklarını hatırlatan Baydemir, savcılık ifadesinde, "Orada çeşitli dualar ve konuşmalar yapılmaktadır. Örf ve adetlerimiz bunu gerektirmektedir. Öldürülen HEP Kızıltepe İlçe Başkanı Şeyh Davut Yalçınkaya’nın da mezarı orada bulunmaktadır. Bu iki mezarı ziyaret ettik. Sonra dağıldık ve gittik. Bu bir toplantı ve gösteri yürüyüşü değildir. İnsani anlamda örf ve adetlerimiz gereği yapılmış bir mezar ziyaretidir. Orada atılan sloganlarla benim uzuktan yakından ilgim yoktur" dedi.

  BAYDEMİR TUNCELİ’DE NE DEMİŞTİ?

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir 10’uncu Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde kapsamında düzenlenen ‘Kürt sorununda muhataplık ve Demokratik Özerklik’ başlıklı panelde şöyle konuşmuştu:

  "AKP, ‘milli birlik ve beraberlik açılımı’ diyor. Bir tane milli birlik ve beraberlik projesi de bizden. ‘Demokratik Özerklik Projesi’nde TBMM var, olmaya da kesinlikle devam edecektir. Asla buna bir itiraz yok. İstiklal Marşı Türkiye’de okunmaya devam edecektir. Buna hiçbir itiraz yok. Bununla birlikte her bölgede, bölgesel parlamento olacaktır. Bu bölgesel parlamentolardan bir tanesi de, Kürdistan Bölgesel Parlamentosu olacaktır. Türk bayrağının yanında, Türkiye bayrağının yanında, benim dedelerimin hepinizin dedelerinin de ödemiş olduğu bedelle elde edilen ve şu an asılan bayrağın yanında elbette ki Kürt halkının da yerel bayrağı da gökyüzünde olacaktır. Belediye binamızın önünde ay-yıldızlı Türk bayrağımızla, sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur?"


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı