Gündem Haberleri

  Baydemir: Eğer tutuklanmazsam birlikte çalışacağız

  Osman BEKLEYEN/VAN (DHA)
  17.01.2012 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) ile Van Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla kurulan Deprem Koordinasyon Merkezi törenle hizmete açıldı. Törene katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van’da yaraların sarılması için belediye ve vatandaşın çaba içinde olduğunu ve bunun kendisini umutlandırdığını söyledi. Baydemir, "Eğer tutuklanmazsak Van belediyesiyle birlikte çalışmaları sürdüreceğiz. Ama tutuklanırsak da bizden sonraki arkadaşlarımız sizinle birlikte devam edecektir" dedi.

  Hacıbekir Caddesi üzerinde kurulan hizmet binasının açılışına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP’li ilçe ve belde belediye başkanlarıyla yaklaşık 200 kişi katıldı. Törenin açılış konuşmasını Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptı.

  'TUTUKLANMAZSAM YANINIZDA OLACAĞIM'

  Açılan hizmet binasının çok önemli bir mekan olduğunu belirten Baydemir, depremden sonra Van halkıyla birlikte olduklarını söyledi. Mahçup olmamak için çok çalıştıklarını belirten Baydemir şöyle konuştu:

  "En büyük afeti burdaki vatandaşlar ve hizmet veren belediyeler yaşadı. Yaraları en kısa zamanda sarmanın çabası içinde oldunuz. Ama Van’da yaptığı ziyaretlerde belediye ve vatandaşların çok umutlu olduğunu gördüm. Bu da beni hem mutlu etti, hem de umutlandırdı. Eğer cezaevine girmezsek sizinle yanyana olacağız. Ama girersem, benden sonraki arkadaşlar sizinle devam edecektir. Şu anda KCK adı altında tutuklamalar var. Birçok yöneticimiz cezaevinde. Ama biz halkımızın haklı davasına sırt dönmeyeceğiz. Halkımızın özgürlük, adalet ve onurlu mücadelesine sırtını dönen namerttir. Bu bina bundan sonra Van Belediyesi’nin hizmetinde olacaktır."

  'VAN İÇİN ŞEYTANLA BİLE ÇALIŞIRIZ'

  Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da, deprem sonrası yaşanan koordinasyonsuzluğu eleştirdi. Belediye’nin alınan hiç bir karardan haberinin olmadığını eleştiren Başkan Kaya, GAP belediyelerinin kendilerine çok büyük katkı sunduğunu söyledi. Başkan Kaya, 15- 20 yıl geriye giden Van’ın eski haline gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek şöyle konuştu:

  "Ancak aksaklık ve eksiklikler olacaktır. Van depremiyle Türkiye’nin böyle bir afete hazır olmadığını gördük. Toplum olarak çok çabuk unutuyoruz. Hala barınma sorunu var ve vatandaşlar çadırda yaşıyor. İnsanlara söz verildi ama gerisi gelmedi. Alınan hiç bir karar bizimle paylaşılmadı. Ama biz polemiklere girmek istemiyoruz. Bu kentin yararı için gerekirse şeytanla bile çalışırız."

  Törene katılanlar, açılışın ardından içinde yatakhane, duş, dinlenme ve çalışma salonlarının olduğu hizmet binasının açılış kurdelesini kesti. Başkanlar merkezi gezdikten sonra da meclis toplantısına katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı