BAYBURT HABERLERİ

Bayburt'ta, Uluslararası Göçmenler Günü kutlandı

AA / Abdulkadir Nişancı
16.01.2015 - 11:22Son Güncelleme :

- Vali Odabaş: "Biz millet olarak, devlet olarak, bu devletimizi yürüten hükümetler olarak bu kardeşlerimize kucak açmayı görev addediyoruz"

AA / Abdulkadir Nişancı

BAYBURT (AA) - Bayburt Göç İdaresi Müdürlüğünce "Uluslararası Göçmenler Günü" kapsamında program düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim Salonu'ndaki programa Vali Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Göç İdaresi İl Müdürü Hüsnü Yağmur, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ile kentteki göçmen aileler katıldı.

Vali Odabaş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 1 milyon 800 binden fazla Suriyeli göçmenin sığınmacı olarak bulunduğunu belirterek, "Biz millet olarak, devlet olarak, bu devletimizi yürüten hükümetler olarak bu kardeşlerimize kucak açmayı görev addediyoruz" dedi.

Hazreti Muhammet ve sahabilerinin Mekke'den Medine'ye göç ettikleri dönemde Ensar ehlinin, Hazreti peygamber ve arkadaşlarını misafir ettiklerine dikkati çeken Odabaş, "Neden? Çünkü müminler kardeştir. İstiklal Savaşı'nda, bütün Hristiyan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğu devletine saldırdığı bir dönemde, Afgan devletininin, Afgan halkının biriktirdiği yüzüklerini, birikimlerini yardım için bize gönderdiklerini hiçbir zaman unutmayacağız" diye konuştu.

"Biz biliyoruz ki kendi ülkenizde sıkıntı içerisinde olmasanız, savaş içerisinde olmasanız bize sığınmazdınız" diyen Odabaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dolayısıyla 'aman' diyen herkese, her insana kucak açarak barındırmak bizim görevimiz. Bize sığınarak kültürümüzü, eğitimimizi, kardeşliğimizi, komşuluğumuzu ve beraberliğimizi özümleyerek bizim aramızda, bize uyum sağlayarak yaptığınız bu özverili davranışlar için ben özellikle Afganlı kardeşlerimize, sizlere teşekkür etmek istiyorum. Biz Bayburt Valiliği olarak imkanlarımız ölçüsünde Göç İdaresi Müdürlüğü aracılığıyla size bundan böyle yardımcı olmaya çalışacağız."

Göç İdaresi İl Müdürü Yağmur ise kentteki Afgan göçmenler ile Bayburt halkının büyük bir aile olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Sizler bizim misafirimizsiniz, bizler burada büyük bir aile olduk. Buradaki bu programda çocuklarımızın Anadolu kültürüne hiç yabancı olmadıklarını, Anadolu kültürüne alıştıklarını ve uyum sağladıklarını göreceğiz. Yani şehrimizde yaşadığınız için burada bizimle güzel şeyler paylaştığınız için ve şehrimize uyum sağlamak için gayret gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Ayrıca çocuklarınızın okullardaki başarıları, uyum sağlamaları da bizleri sonsuz derece de mutlu etti. Öğretmen arkadaşlarımızın göçmen çocuklarımızla çok iyi ilgilenmeleri sonucu Türkçeyi çok iyi konuşan, Anadolu kültürüne uyum sağlamış güzel bir manzara oluştu."

Program, Afganlı çocukların Türkçe şiirler okuması, yöresel oyunları sergilemesi ve Vali Odabaş'ın çocuklara çeşitli hediyeler vermesinin ardından sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bayburt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bayburt ilinden Bayburt'ta, Uluslararası Göçmenler Günü kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 11 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayburt'ta, Uluslararası Göçmenler Günü kutlandı haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ
  BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   14:51
  • Akşam
   17:08
  • Yatsı
   18:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı