BAYBURT HABERLERİ

Bayburt'ta "Mevlana ve İnsan" konferansı

AA / Abdulkadir Nişancı
18.12.2014 - 14:39Son Güncelleme :

- Mevlana'nın 741. vuslat yıldönümü anma törenleri kapsamında "Mevlana ve İnsan" konulu konferans düzenlendi

YEREL HABERLER BAYBURT

AA / Abdulkadir Nişancı

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta, Mevlana'nın 741. vuslat yıldönümü anma törenleri kapsamında "Mevlana ve İnsan" konulu konferans düzenlendi.

Bayburt Üniversitesi Fikir ve Aksiyon Kulübünce İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu'ndaki konferansa Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, bazı öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Nevzat Aydın, günümüz insanının en önemli probleminin değerler olduğunu belirtti.

Bunun altında yatan nedenlerin ise değerlerin tanınmaması, bilinmemesi yabancılaşma olduğunu ifade eden Aydın, "İşte Mevlana'da aslında Anadolu'nun manevi mimarlarından, Anadolu'ya sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü getiren, yaşatan, ahlakın güzelleşmesi ve bilginin, iyiliklerin tamamlanması konusunda irfan geleneğinin önemli temsilcilerinden birisidir. İslam tefekküründe çok önemli bir yeri vardır ama maalesef çağımız insanı Mevlana'yı yeteri kadar tanıyamıyor, anlayamıyor ve mesajlarına vakıf değil" dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsa Çelik de Mevlana'nın, Allah'ın sevdiği ve kainata sevdirdiği bir zat olduğunu anımsattı.

Çelik, şunları kaydetti:

"Hazreti Mevlana'nın derdi davası insandır. Bedenen, sureten insan yaratılmışız, sireten, ahlaken de insan olalım. Bütün eserlerinin bel kemiği, temel felsefesi insandır. O yüzden insanın iki düşmanına dikkat çeker. Maneviyatımızın iki mikrobu nefis ve şeytandır. Kur-an'ı Kerim'de nefis 298 yerde geçer. Hazreti Mevlana, Mesnevi'nin çeşitli yerlerinde nefse çokça yer verir, daha çok nefsi emmareden bahseder."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bayburt haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bayburt haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bayburt'ta "Mevlana ve İnsan" konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BAYBURT İLÇELERİ

BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  14:48
 • Akşam
  17:02
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı