Gündem Haberleri

  Bayburt, Dede Korkut Şenlikleri'yle renklendi

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayburt, bu yıl 5'incisi yapılan 'Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni'yle renklendi. Bayburt Valisi, şenlikte yaptığı konuşmada, ‘‘Bir tek isteğimiz var, o da Karabağ'ın Ermeniler'den alınması’’ dedi. Şenliklerde dün Aslan dağında halkoyunları gösterisi sunuldu.

  Pazartesi günü Bayburt Valisi Ali Haydar Öner ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci'nin de aralarında bulunduğu kalabalık grup Masat Köyü'ndeki Dede Korkut'un mezarını ziyaret etti. Daha sonra il merkezindeki Dede Korkut Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla şölen başladı. Azerbaycan Kültür Bakanı Polat Bülbüloğlu ve MHP Bayburt Milletvekili Şaban Kardeş'in de katıldığı şenlikler, Atatürk Alanı'nda balonlarının uçurtulması ve konuşmaların ardından halkoyunları gösterileriyle sürdü. Bayburt Valisi Ali Haydar Öner ‘‘Yıllardır Türk dünyasını birleştirmek gibi bir dileğimiz vardı. Bosna'da, Çeçenistan'da ve Kosova'da insanlara yapılan zulmün bitmesini istiyorduk. O zulümler bitti. Şimdi bir tek dileğimiz daha var. O da, Karabağ'ın Ermenilerden alınmasıdır. İnşaallah onu da göreceğiz’’ diye konuştu.

  Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ise, ‘‘Şenlikler ilimize ekonomik ve kültürel yönden katkı sağlıyor. Türk dünyası ile birleşmemiz için en güzel vesilelerden birisi bu tip şenliklerdir. Bu şenliklerin daha güzel hale gelebilmesi için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

  Etkinliklerin ilk gününde, sanatçı Musa Eroğlu bir konser verdi, ikinci gün ise, halk oyunları ekipleri, il merkeziyle ilçelerde gösteriler sundu, Nahcıvan Devlet Üniversitesi 'Bemsi Beyrek Andı'nı sergiledi. 25 Temmuz'da sona erecek şenliklerde sergi, doğa yürüyüşü, konser, güreş ve cirit gösterileri yapılacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı