ERZURUM HABERLERİ

Bayburt Belediyesi Bulut Kent Bilgi Sistemi’nde…

IHA
23 Ekim 2015 - 16:09Son Güncelleme : 23 Ekim 2015 - 16:10

BAYBURT BELEDİYESİ KENT BİLGİ SİSTEMİNDE

IHA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Bulut Kent Bilgi Sistemi isimli projenin protokolü Belediye Başkanı Mete Memiş’in de katıldığı törenle imzalandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ev sahipliğinde gerçekleşen törende aralarında Bayburt’unda bulunduğu 23 il ve ilçe belediyesi protokole imza attı.
Başkan Memiş yaptığı açıklamada projenin detaylarını şöyle açıkladı;
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, akıllı kentler konsept projeleri arasında gerçekleştirdiği "Bulut Kent Bilgi Sistemi" ile tüm belediyelere bilişim altyapısı sağlıyor. Bakanlığın bulut teknolojilerini kullanarak kurduğu sistem, yerel yönetimler için bir yatırım projesi olmakla beraber aynı zamanda bir tasarruf projesi.
SİSTEM, YEREL YÖNETİMLERİN HİZMET HIZINI VE KALİTESİNİ ARTIRMAKTA
Sistem; kentsel sorunların analiz edilmesini, yerel yönetimlerin iş süreçlerinin iyileşmesini ve vatandaşa nitelikli ve hızlı hizmet verilmesini sağlamakta. Sistemin ülke genelinde yaygınlaştırılması ile en küçük belediyemizde dahi bilgi teknolojilerinin kullanılması hedefleniyor.
BİLGİ GÜVENLİĞİ VE PAYLAŞILAN BİLGİ ARTIYOR
Sistemi kullanacak belediyelerin verileri yüksek güvenlikli ortamlarda saklanıyor. Yazılımın fonksiyonlarına ve verilerin içeriğine yetkiler dâhilin de ulaşılabiliyor. Aynı kurum içinden yetkisi olmayan kişiler bile verilere erişemiyor. Öte yandan veri standardizasyonu ile tüm kurum ve kuruluşların kullanabileceği veriler oluşmakta.
KENTLEŞME PROFİLİMİZİ ÇIKARILIYOR VE MEKÂNSAL PLANLAMA ŞEFFAFLAŞIYOR
Kentsel fonksiyon alanlarına ilişkin bilgiler, sosyal donatı alanlarının yeterliliği gibi kentsel verilere ülke bütününde erişilebiliyor. Sistemin mekânsal plan otomasyon bileşeni katılımcı ve şeffaf mekânsal planlamaya hizmet etmekte.
KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN VERİ ALTYAPISI OLUŞUYOR
Sistemin ilgili bileşenleri ile kente ilişkin veriler kullanılarak afet riski tahmini yapılabiliyor. Kentsel dönüşüme ilişkin coğrafi verilerin üretilmesine ve yönetilmesine imkan veriyor. Siluet analizi ve dinamik kamera kontrolü gibi araçlarla kentsel dönüşüm alanları ile ilgili analizler yapılabilmektedir.
AFET VE KRİZ YÖNETİMİ İÇİN VERİ ALTYAPI SAĞLIYOR
Afet ve kriz yönetimi için gerekli veri altyapısının oluşmasına hizmet ediyor. Geliştirilen yazılımsal araçlar, karar destek sistemi olarak kullanılabiliyor. Jeolojik ve jeoteknik etütler elektronik ortama taşınıyor ve otomasyon sistemi ile kontrol ediliyor.
SİSTEMİN ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞTIRILMASI NETİCESİNDE YILLIK 400 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANMASI HEDEFLENMEKTE
Proje çerçevesinde milli kaynaklarla geliştirilen yazılım, lisans maliyetlerini ortadan kaldırmaktadır. Sistem, tekrarlı veya atıl donanım alımlarının önüne geçmekte. Her belediyenin ayrı ayrı yatırım yapmasından kaynaklanan maliyetler minimize edilebiliyor.
Elazığ, Ardahan, Talas (Kayseri) Belediyeleri ile Kırşehir ilinin tamamında pilot çalışması tamamlanan Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin Aksaray, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Bolu, Düzce, Erzincan, Kütahya, Sivas ve Yozgat Belediyeleri ile Malatya (Battalgazi ve Yeşilyurt) ve Samsun (Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy) Büyükşehir Belediyeleri’nde de yaygınlaştırılacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Bayburt Belediyesi Bulut Kent Bilgi Sistemi’nde… hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayburt Belediyesi Bulut Kent Bilgi Sistemi’nde… haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:33
  • Guneş
   05:23
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   19:15
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı