Bayar: Yarımca ile Tüpraş birleşiyor

Hürriyet Haber
11.07.2001 - 01:38 | Son Güncelleme:

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, Petkim'in Yarımca kompleksinin Tüpraş ile birleştirileceğini söyledi.

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile birlikte Petkim ve Tüpraş'ın Aliağa tesislerinde incelemelerde bulunan Bayar, Tüpraş tesislerinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bayar, Yarımca kompleksinin Tüpraş ile birleştirilerek, Petkim'in üzerindeki önemli bir sıkıntınınkalkmış olacağını ifade etti. Eylül sonu ya da Ekim başında Tüpraş'ın 3. dilim halka arzının gerçekleşeceğini ve devletin payının yüzde 6'nın altına ineceğini bildiren Bayar, Petkim'in halka arzı ve özelleştirilmesinin biraz daha zor ilerlediğini kaydetti.

Petkim'in özelleştirilmesinde halka arz modeli veya ortak bulma modeli üzerinde çalıştıklarını anlatan Bayar, şöyle dedi:

‘‘Yarımca kompleksi, Tüpraş ile birleştiriliyor. Böylece Petkim'inüzerindeki önemli bir sıkıntı kalkmış oluyor. Kalan Aliağa tesislerinde de bir stratejik ortak bularak, ileride halka arz etmek veya direkt blok satış yapıp, kalan hisseleri halka arz etmek alternatifleri üzerinde çalışıyoruz.’’

Bayar, Bergama'daki Sümerbank tekstil fabrikasının özelleştirilmesine mahalli grupların davet edilip edilmeyeceği ile ilgili bir soruyu şöyle cevaplandırdı:

‘‘Mahalli grupların girmesini tercih ederiz. Eğer mahalli gruplar, disiplinli bir organizasyonla karşımıza çıkarlarsa hem idaremiz, hem devletimiz her zaman onları tercih eder.’’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı