Bayar: Naklen özelleştirme ruhsal sıkıntı yaratıyor

Hürriyet Haber
11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

TBMM Petrol Ofisi Özelleştirme İhalesini Soruşturma Komisyonu'na gelerek ifade veren Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, naklen özelleştirme yayınlarına karşı olduğunu belirterek özelleştirme ihalelerinde televizyon karşısında ruhsal sıkıntıya giren şirket yöneticilerinin ‘‘Ödeyemeyecekleri rakamların altına imza attığını’’ öne sürdü.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ilginç açıklamalarıyla milletvekillerini şaşkına çevirdi. Bayar, özelleştirme ihalelerinde televizyon karşısında ruhsal sıkıntıya giren şirket yöneticilerinin ‘‘Ödeyemeyecekleri rakamların altına imza attığını’’ öne sürdü.

Bayar, TBMM Petrol Ofisi Özelleştirme İhalesini Soruşturma Komisyonu'na gelerek ifade verdi. Komisyon üyelerinin sorularını yanıtlayan Bayar, genel özelleştirme uygulamaları konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bayar'ın değerlendirmeleri şöyle:

Haddimi aşarak birşey söylemek istiyorum. Ben özelleştirme ihalelerinin televizyonda naklen falan yayınlanmasına karşıyım. Bilmiyorum müzakere ruh halini bilir misiniz? Yani insanlar, böyle bir ortamda bin dolar verebileceği bir tabloya onbeş bin dolar vererek, oradan ayrılabilir.

Türkiye'nin en büyük gruplarını böyle milyar dolarlık işlerde ihaleye soktuğunuz zaman kimse de 60 milyonun gözü önünde mağlup olarak masadan kalkmak istemiyor. Bu noktaya gelmemizin bir sebebi de bu oluyor. Ödeyemeyecekleri miktarları kabul ediyorlar. Devlet alamayacağı 1,2 milyar dolardan ise alacağı bir milyar doları tercih etmeli.

Şimdi naklen yayını kaldırsak vay efendim sen kapülı kapılar ardına sokuyorsun diye itiraz ederler. Türkiye bunları da konuşmalı diye söylüyorum.

Türkiye'de özelleştirme ihalelerine giren zaten 15 grup var. İhaleler bunlar arasında dönüp duruyor. Bu malum grupların da bankası var. Değerlendirirken çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Emniyetten tutun, MiT'e kadar inceleniyor. Yapılan incelemeler sızdığı zaman o zaman bankalar sarsılıyor.

Türkiye bir daha POAŞ özelleştirma ihalesindeki rakamı yakalayamaz. İhalenin büyüklüğü, bütün petrol sektörünü etkiliyor olması ve rakamsal olarak büyüklüğü dikkate alındığında Türkiye'nin en büyük ihalelerinden birisiydi. Bu nedenle bütün uluslararası normlar, bu ihalede tatbik edilmiştir. Bayar, POAŞ özelleştirme ihalesinin neden ilk iki grup yerine üçüncü gruba verildiğini de bir kez daha anlattı. Bayar, birinci sırada bulunan grup hakkında hem MİT'den hemde Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı'ndan karapara aklama olaylarına karıştığına dair oldukça çarpıcı bilgilerin geldiğini anlattı. Bayar'ın ikinci sırada bulunan grubun neden tercih edilmediği ile ilgili açıklamaları komisyon üyelerini tatmin etmedi.

Özelleştirme hedefi 4 milyar dolar

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), bu yılın özelleştirme hedefini 4 milyar dolar olarak belirledi. Edinilen bilgiye göre, ÖİB, bu yıl yapılacak özelleştirme uygulamaları sonucunda elde edilecek 4 milyar dolardan toplam tahsilatın ise 3 milyar 500 milyon dolar olacağını planlıyor.

ÖİB tarafından, 3 milyar 500 milyon dolarlık toplam tahsilatın, 3 milyar 250 milyon dolarının nakit tahsil edileceği, taksitlerin 150 milyon dolar olacağı ve temettülerin de 100 milyon dolar civarında gerçekleşmesi hedefleniyor. Bu arada, ÖİB'nin 1999 yılına ilişkin özelleştirme programının, hükümetin kurulmasının ardından ilk yapılacak Özelleştirme Yüksek Kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı