« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bayanlar 3 bin metre engelli branşı Olimpiyat'ta

Atletizmde bayanlar 3 bin metre engelli yarışı, 2005 Dünya ve 2006 Avrupa Şampiyonalarından sonra ilk kez Olimpiyat Oyunları'na dahil edildi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun (IAAF) talebini kabul eden Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), bu branşı Pekin 2008 Oyunları'nın programına ekledi.

IAAF tarafından 1998 yılından itibaren resmi branş kabul edilen bayanlar 3 bin metre engelli koşusu, ilk yıllarında beklenenden yavaş bir gelişme gösterdi. Branşın ilk dünya rekoru olarak tescil edilen Rus Yelena Motalova'nın 9.48.88'lik derecesi, 2000 yılının sonunda yalnızca 8 saniye geliştirilebilmişti. IAAF Konseyi'nin önerisine karşın 3 bin metre engellinin programa dahil edilmediği 2003 Dünya Şampiyonası'nın başlamasına 2 hafta kala, Rus Gulnara Samitova, branş tarihindeki dönüm noktalarından biri olarak hatırlanacak bir performans göstererek dünya rekorunu 9.08.33'e indirdi.

Samitova, geçen yıl temmuz ayında da 9.01.59 koşarak rekoru geliştirdi. İlk dünya şampiyonluğuna ise bu yıl Helsinki'deki Dünya Şampiyonası'nda, Ugandalı Docus İnzikuru ulaştı.
(ANKARA/A.A)

Bunları da Beğenebilirsiniz