Gündem Haberleri

  Bayan başkan koltuğa oturunca...

  Hürriyet Haber
  21.09.2005 - 21:28 | Son Güncelleme:

  HAYVANLAR ALEMİ (9) - Sevgili Serdar, eski başbakan Tansu Çiller, Baba Demirel tarafından politikaya sokulmuş, yıllar önce kadının topuk seslerini duymaya başlamıştık ya, o dönemde sitemizdekiler de bu rüzgarın etkisiyle olsa gerek, bay yerine, kongrede bayan başkan seçmişler yönetici olarak. (Sezai BAYAR)

  Hoş bay seçilse de pek farklı olacak değil ama bayan başkanın seçilmesi ve kongreyle ilgili bildiri yayınlanması sırasında biz beklemedeyiz.

  Bakalım kedilere karşı nasıl bir strateji izlenecek, nasıl bır harekat planı uygulamaya konacak diye...


  Gerçi bildiride, kedilerin varlığı ağır biçimde eleştirilmiş ve site içinde beslenmelerinin son derece mahzurlu olduğu dile getirilmişti ama bizi en çok üzen adeta “uyarı” niteliğinde ifadelerin yer almasaydı. Onlara göre suçlu bulunmuştu. Eğer suçlular (bizler oluyoruz tabii ki) eski alışkanlıklarını sürdürürlerse kedilerle ilgili “her türlü önlemin alınacağı” belirtilmişti bildiride.

  Yani üstü kapalı bir tehdit…

   

  Günlerden bir gün daha adını bile koyamadığımız yabancı kedilerden “sarı-siyah” renkli anaç bir kedi bahçeye gelmez oldu. Tabii kuşkularımız arttı. Acaba “operasyon” başlatılmış mıydı?

  Bir zaman sonra yine “etnik koloni” mensubu kahverengi yavru kedi de sırra kadem bastı.

  Ya yeni aile buldular, ya başka bir bahçeye göçtüler diye teselli arıyoruz.

  Tabii dışardan gelenlere bizim yemek ve su verdiğimiz kediler kadar ihtimam gösteremiyoruz. Onlara yiyecek yetiştirmek oldukça zor. Aslında onlara aile bulmaya da gayret ediyoruz ama pek sonuç alamıyoruz.

  Kedilerin gelecekleri ve kayıpların ikiye çıkması bizi iyice tedirgin ediyor. Ya Masume’nin başına ya bir şey gelirse?


  Tam o sırada kadın başkanın sitede “tehlike arz eden” bazı ağaçların kesilmesine karar verdiği haberini duyuyoruz.

  Yani “ağaç katliamı operasyonu” habersiz başlatılıyor. Ben gazetede çalışıyorum.Üstelik Hürriyet’in Ankara ekinde “Ankara’yı Dinliyorum” adlı tam sayfa bana tahsis edilmiş ekte. Yerel sorunların çözümleri ile mücadeleye adamışız köşeyi. Çevre, hayvanlara işkence, yollar, çukurlar, sağlık ve eğitim gibi tüm sorunlar birebir okuyucuyla birlikte irdeleniyor bu sayfada.


  “Sitede 30 yıllık ağaçlar kökten kesiliyor” haberi ulaşınca hemen stajyerlerden birini, foto muhabiri ile olay mahalline yolladık. Ben de eşimden telefonla bilgi alıyorum. Bir yandan da Çankaya Belediyesi’nin ilgili birimine haber verip “Ağaçların kesilmesini önlemek için ne yapılabilir” sorusuna yanıt arıyorum. Onlar harekete geçerlerken, sitede oturan yaşlı bir emekli öğretmeni telefonla bana bağlıyorlar. “Evladım ben Muazzez öğretmen. Komşunuzum. Dalları balkonuma kadar uzanan önümdeki kiraz ağacını dibinden kestiler. Katlettiler. O güzelim kiraz ağacının çiçeklerini gördüğüm ve mutlu olduğun anları benden nasıl çalarlar? Nasıl bir mantık ve doğa sevgisidir ki, budanacak dallarına dahi dokunulmaması gereken 30 yıllık kiraza kıyıyorlar” diyor, telefondan ağlama sesi geliyordu.

   

  Tam anlamıyla yıkılmıştım. 1975 yılında bir gazeteci arkadaşımızın belediyelerden aldığı yardım sonucu dikilen o güzelim ağaçlar ve kavaklar kökünden kesiliyor, sitede bir kaç malik dışında tepki gösterene rastlanmıyordu.

  Zaten bayan başkanın direktifi ile kesilmekte olan ağaçlara müdahale etmek isteyen belediye yetkililerine denedense yalan söyleyerek “Binamızın temellerini tehdit eden kavakları kesiyoruz, diğerlerini buduyoruz” diye yanlış bilgi vermekten kaçınmayan yöneticiler, olay yerine gönderdiğimiz bayan stajyer muhabirini terslemişler, foto muhabirinin çalışmasını engellemişler. Ama yine de foto muhabiri bazı ağaçlar kesilirken fotoğraflar çekmiş.


  Sonuç: Meyve ağaçları dahil kavaklarla birlikte tamı tamına 39 ağaç kesilmiş.


  Masume ve konuk kedilerin başına kötü bir şey gelmesin diye beklerken, yaşanan bir başka felaket hepimizi şoke etmedi değil. Tabii Hürriyet’in manşetinden verilen ağaç katliamı ertesi gün katliamcıların tepkilerine yol açacaktı. Yavuz hırsız misali…

   

  Sevgiler,


  Sezai

   

   

   

  <ı>Serdar’dan katkı<ı>:

  <ı> 

  <ı>Ağaçları Kesmeyin

  <ı>  

  <ı>Düş bir yaş dalından düşerse

  <ı>Nereye düşer hiç düşündünüz mü?

  <ı>Yerde bir iz kalmayacak mı izdüşüm?

  <ı>Düşen yaş dalından düşünce

  <ı> 

  <ı>Can Yücel

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı