Dünya Haberleri

  Bay Sızıntı ilk raundu kaybetti

  Hürriyet Haber
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’den iki kadına cinsel tacizden arandığı İsveç’e iadesi istenen WikiLeaks kurucusu Julian Assange (39) için mahkeme iade kararı verdi.

  İngiltere’nin başkenti Londra’nın güneydoğusundaki Woolwich Ceza Mahkemesi’nde kararını açıklayan Hakim Howard Ridddle, Assange’ın İsveç’e iadesi durumunda “adil bir yargılanma” görmeyeceğine dair savunmayı kabul etmedi. Riddle ayrıca “yaşananların bir hata olduğunu düşünmek için hiçbir sebep yok” ifadesini kullandı. Mahkemenin kararını yedi gün içinde temyize götürme hakkı bulunan Assange’ın avukatı Geoffrey Robertson ise yaptığı açıklamada temyize gideceklerini bildirdi.
  Diğer taraftan basına konuşan Assange’ın annesi Christine Assange, ‘oğlumun maruz kaldığı durum hem hukuki hem de politik bir toplu tecavüzdür. Julian’ın Wikileaks sebebiyle yaşadıkları böyle bir internet sitesine duyulan ihtiyacın kanıtıdır’ dedi. İsveç, geçen ağustos ayında ülkeye yaptığı ziyaret sırasında iki kadına tecavüz ve cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla Assange hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı