Bavyera'da seçimleri yine CSU kazandı

CİHAN
16 Eylül 2013 - 10:38Son Güncelleme : 16 Eylül 2013 - 12:58

Almanya'da Federal Hükümet ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) kalesi olarak bilinen Bavyera’da dün eyalet seçimleri yapıldı.

Genel seçimlerden bir hafta öncesine denk gelen oylamada, Bavyeralılar yüksek bir katılımla sandık başına gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre CSU, bir dönemlik aradan sonra yeniden tek başına iktidar olma imkanı elde etti.

Hıristiyan Sosyal Birlik yüzde 49 oranında oy alırken, oylarını kısmen artıran Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise yüzde 20,5'lik bir oran yakaladı. Hem federal hükümette hem de Bavyera'da koalisyonun küçük ortağı Hür Demokrat Parti ise dramatik olarak nitelenebilecek miktarda oy kaybına uğrayarak, yüzde 3,2 ile meclis dışında kaldı.

Kesin olmayan sonuçlara göre partilerin Bavyera Eyalet Meclisi’ndeki sandalye dağılımı ise şöyle oldu: CSU: 102 SPD: 43 Yeşiller: 17 Hür Seçmenler: 18 Sandıktan çıkan oy dağılımıyla birlikte Hıristiyan Sosyal Birlik, Bavyera’da mutlak çoğunluğu elde ederek, tek başına iktidar olma imkanı elde etti.

CSU, 2008 seçimlerinde oy kaybına uğramış, yüzde 43,4’lük oyla salt çoğunluğunu sağlayamadığı için Hür Demokrat Parti (FDP) ile hükümet kurmuştu.

MEKTUPLA OY KULLANIMI ARTTI
2008’de yapılan seçimlere kıyasla oy kullananların sayısının yüksek olduğu göze çarparken, mektupla oy kullananların sayısının da bir hayli yüksek olduğu anlaşıldı.

Bunun en bariz örneğine Münih’te rastlandı. Münihli seçmenlerin yüzde 29’u seçim gününe kadar mektupla oy kullandı. 22 Eylül’deki genel seçimlerden bir hafta önce yapılan seçimlerde sürpriz bir sonuç çıkması beklenmiyor.

HEM SEÇİM HEM REFERANDUM OLDU
Bavyera’da eyalet meclis seçimleriyle birlikte semt meclisleri seçimleri ve anayasada 3 maddenin değiştirilmesi oylamaya sunuldu.

Bu eyaletteki seçimlerin diğer bir özelliği ise doğrudan adaylara verilen 1. oyun partilere verilen 2.oya da etki yapması. Federal seçimlerde doğrudan aday çıkaran parti kazançlı oluyor, diğer adayların aldığı oylar partiye bir katkı sağlamıyor.

Bavyera’da ise doğrudan adayların topladığı oylar partisine katkı sağlıyor.

SEÇİMLERDE 15 PARTİ YARIŞTI
1946’dan bu yana 17. kez seçilen Bavyera Eyalet Meclisi, 90’ı doğrudan aday, 90’ı partilerin listesinden seçilen adaylar olmak üzere 180 üyesiyle 7 Ekim’de ilk oturumunu yapacak. Bir önceki yasama döneminde CSU, SPD, Hür Seçmenler, Yeşiller ve FDP mecliste temsil ediliyordu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı