Gündem Haberleri

  Bavyera Kaplanı Schröder'e rakip

  Ali Mercimek/MÜNİH
  13.01.2002 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Eylül ayındaki seçimlerdeki rakibi belli oldu. Ana muhalefet partisi CDU/CSU, ‘Bavyera Kaplanı’ lakaplı Bavyera eyaleti Başbakanı Edmund Stoiber'i başbakan adayı ilan etti.

  Almanya'da Eylül ayındaki seçimler öncesinde yarış kızıştı. Ana muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Birliği'den (CDU) ülkenin ilk kadın başbakanı olmak için yarışan Angela Merkel, havlu attı. Böylece meydan CSU'nun Genel Başkanı ve Bavyera eyaletinin Başbakanı Edmund Stoiber'e kaldı. Seçimlerde SPD'li Başbakan Schröder, sağcı Stoiber ile mücadele edecek.

  2000 yılının Nisan ayında Helmut Kohl'ün bağış skandalıyla boğuştuğu dönemde CDU'nun başına geçen Doğu Almanyalı bilim kadını Angela Merkel, Almanya'nın ilk kadın başbakanı olmayı hayal ediyordu. Merkel, parti teşkilatından umduğu desteği bulamadı. CDU'nun Bavyera'daki kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birliği'nin (CSU) lideri olan Edmund Stoiber ciddi bir rakip olarak partiden destek görmeye başladı. Merkel (47), seçimlerde başbakan adayı olmaktan vazgeçtiğini ve Stoiber'i destekleyeceğini açıkladı. Stoiber'in adaylığıyla da CDU'nun yarışta şansı artmışa benziyor. CDU, iktidar partisi SPD'nin 1 puan önüne geçti.

  Hukuk mezunu olan Stoiber (60) 1993 yılından bu yana Almanya'nın en refah eyaleti olan Bavyera'nın başbakanı. Bulvar basınında ‘‘Bavyera Kaplanı’’, ‘‘Bavyera Pitbull'ü’’ ve ‘‘Sarışın Pala’’ isimleriyle anılan Stoiber, Merkel'e göre siyasi yelpazenin epey sağında. Stoiber, iktidara gelmeleri halinde hükümetin çevre vergisi uygulamasıyla nükleer santrallerden vazgeçilmesi kararını iptal edeceklerini açıkladı.

  Zengin taşralılar

  ‘LAPTOPS und Lederhosen’’ (Laptoplar ve deri pantolonlar) sloganını kullanan Edmund Stoiber'in ekonomi programları sayesinde, Almanya'da ekonomik durgunluk yaşanırken, Bavyera'da yeni iş sahaları yaratıldı, milyonerlerin sayısı arttı, işsizlik azaldı. Şivesi, BMW'si, deri pantolonu, tüylü şapkasıyla meşhur Bavyera, Almanya'nın zengin taşrası.

  Türkiye'nin AB üyeliği zor

  EDMUND Stoiber, yeni yıl resepsiyonunda Hürriyet'e verdiği demeçle Türkler'e mesaj yolladı. Stoiber, ‘‘Türk kökenli Alman vatandaşları arasında da bize oy verecek çok insan var. Çünkü Türkler de Almanya'daki kötü ekonomik gidişattan etkileniyorlar’’ dedi.

  Türkiye ile ilişkilere de değinen Stoiber, ‘‘ Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne dahil edilmesi ise şu an için çok zor görünüyor. Her şeyden önce ortada coğrafi bir sorun var" diye konuştu’’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı