Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bavyera Eyaleti Başbakanı istifa etti

  A.A
  01 Ekim 2008 - 20:24Son Güncelleme : 01 Ekim 2008 - 20:25

  Bavyera Eyaleti Başbakanı Günther Beckstein, eyalette 1966 yılından bu yana tek başına iktidarda bulunan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU), pazar günü yapılan Bavyera eyalet meclisi seçimlerinde aldığı kötü sonuç nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

  Günther Beckstein, bugün Münih kentinde yaptığı açıklamada, seçim sonucundan sonra başbakan olarak yerine getirmesi gereken zorlu görevler için parti içinde yeteri kadar destek görmediğine inandığını, bu nedenle istifa kararı aldığını söyledi.

  Beckstein'ın istifasını açıklamasının hemen ardından bir araya gelen CSU eyalet meclisi grubunun toplantısında, Almanya Tarım Bakanı Horst Seehofer, Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, CSU eyalet meclisi Grubu Başkanı Georg Schmid ve eyaletin Bilim Bakanı Thomas Goppel, Bavyera eyalet başbakanlığı görevi için aday olacaklarını açıkladılar.

  Bu konudaki kararın, CSU eyalet meclisi grubunun gelecek hafta ortasında yapılacak toplantısında alınacağı bildirildi.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Beckstein'ın istifa kararını saygıyla karşıladığını belirterek, “Günther Beckstein ile çok iyi ve yoğun bir şekilde çalıştım” dedi.

  Merkel, Beckstein'ın her zaman Bavyera eyaletinin çıkarları için çaba harcadığını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı