Bavul seferleri yeniden başladı

Hürriyet Haber
16 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ocak 1999 - 00:01

Geçen yıl 17 Ağustos'ta Rusya'da patlak veren krizle birlikte durma noktasına gelen bavul ticareti, umut ışıkları vermeye başladı.

Krizle birlikte ticarete uzunca bir süredir ara verilen Salı Pazarı ve Laleli'de son günlerde belirgin artış gözlendi. Bavul ticaretinin bel kemiğini oluşturan Rusya Federasyonu ve BDT'ye bağlı gemiler, bavul ticaretinin merkezi konumundaki Novorosisk Limanı ile İstanbul arasında 4 ay sonra yeniden seferlere başladı.

Bavul ticareti, Rusya'daki kriz nedeniyle alt seviyelere düşmüştü. Ruble'nin dolar paritesi karşısındaki gerilemesi sonucu Rusya'da gerçekleşen kriz, bavul ticareti yapan turistleri, ardından da Türkiye'yi vurmuştu. Ancak Rusya'nın doları 23-25 Ruble arasında sabitlemesi üzerine, Rusya ekonomisi biraz olsun nefes aldı. Bu gelişme Salıpazarı rıhtımında bavul ticareti amacıyla açılan Expo'99 'Türk İhraç Ürünleri Daimi Sergisi' esnafının da yüzünü güldürdü. Expo'99 Organizasyon Komitesi Başkanı Oktay Ülkügüner, yeniden kıpırdanan bavul ticaretinin önümüzdeki aylarda eski ivmesine kavuşacağını belirterek şunları söyledi: ‘‘Şubat ayı sonları ve mart ayı başlarında bavul ticaretine de bahar gelecek. Rusların Novorosisk İstanbul hattında sefer yapan Akademik Kurchatov, Yermolova, Polyus, Akademik Vernadsky gibi büyük kapasiteli gemileri, bayram sonrasında yeniden seferlerine başlıyorlar. 1997 yılında Karaköy Limanı'na her hafta 34-36 gemi gelirken, krizden sonra Rusya'dan hiç gemi gelmedi. Ukrayna'dan ise 5-6 küçük gemi geliyordu. Bu hafta umut veren bir gelişme oldu. Hiç gemi gelmeyen Novorosisk Limanı'ndan kapasitesi oldukça yüksek 4 gemi, Ukrayna'dan da 7 gemi ve gemilerle, sayıları az olsa da bir alıcı grubu geldi.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı