Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Batum: "Allah'tan elinde nükleer butonu yok"

  Yalçın KAYA / DHA
  27 Ocak 2011 - 15:08Son Güncelleme : 27 Ocak 2011 - 15:08

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında TBMM gündemindeki yasa tasarılarını değerlendirdi.

  Batum, TBMM gündeminde yer alan Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş ve yargı usulleri, Yargıtay ve Danıştay hakkındaki yasa tasarılarının, iktidarın önünde engel olarak gördüğü yargıyı bertaraf etme ve rejimi mutlak bir otoriter rejime dönüştürmenin nihai aracı haline geldiğini iddia etti. Batum ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kullandığı "Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar," ifadesini kızgınlık anında söylediğini aktardığını kaydetti ve "Allah’tan elinde nükleer butonu yok, kızgınlık anında ne yapacağı belli olmayan bir başbakandan söz ediyoruz," diye konuştu.

  Gündemdeki tasarıların toplum için turnusol kağıdına dönüştüğünü belirten Batum, "Bugün görüşülmekte olan tasarılar, iktidarın önünde engel olarak gördüğü yargıyı bertaraf etme ve rejimi mutlak bir otoriter rejime dönüştürmenin nihai aracı haline gelmiştir," iddiasında bulundu.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hrant Dink davasına ilişkin "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını duyunca çok üzüldüm," dediğini de hatırlatan Batum, "Sayın Cumhurbaşkanı! Dink davası 4 senedir süren bir dava. Oradaki aksaklıkları, eksiklikleri, iktidarın zaafları 4 yıldır söyleniyor. Ancak 4 yıl sonra farkına varırsanız, yeni aksaklıkları öğrenmeniz için de bir 4 yıl mı bekleyeceğiz?" diye sordu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kullandığı "Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar," ifadesini kızgınlık anında söylediğini aktardığını kaydeden Batum, "Allah’tan elinde nükleer butonu yok, kızgınlık anında ne yapacağı belli olmayan bir başbakandan söz ediyoruz," dedi.

  "AÇIKÇA ANAYASAYA AYKIRI"

  Batum, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşu ve yargılama usullerine ilişkin tasarıyla ilgili olarak, "Anayasa Mahkemesi hakkında getirilen tasarı, açıkça Anayasa’ya aykırı," dedi.

  AK Parti Genel Başkanı Hüseyin Çelik’in ‘oy dağılımıyla’ ilgili sözlerine de değinen Batum, şunları söyledi:

  "Biz sayın Çelik’in sözlerini çok değerlendirmek istemedik, propagandadan sorumludur diye. Ama şunu söylemek istiyorum, CHP için ’Darbe şakşakçısı, karanlık bekçisi,’ dedi. Şimdi onların ağzıyla söyleseydik, ‘Ahlaksızlar, şerefsizler, namussuzlar, densizler,’ derdik. Ama biz onların seviyesine düşmeyeceğiz. Ama eğer bizim darbe şakşakçısı ya da karanlık bekçisi olduğumuzu ispat edemezse kendisini, propagandadan sorumlu değil, kralın soytarısı olmakla itham edeceğimizi de vurgulamak istiyorum. Herkes haddini bilecek, kralın soytarısı olduğunu zannetse bile!"

  "HUKUKSUZLUK HER ALANDA DEVAM EDİYOR"

  Süheyl Batum, Türkiye’de hukuksuzluğun her alanda devam ettiğini ileri sürdü ve Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Teğmen Mehmet Ali Çelebi aleyhine delil üretildiği iddialarını şu sözlerle dillendirdi:

  "29 aydır tutuklu, tutukluluğun dayandığı tek kanıt telefon defterindeki kayıtlar. Ve bunların 139 tanesinin gözaltına alındıktan sonra emniyette polisler tarafından eklendiği 29 ay sonra anlaşılıyor. Bunu 29 aydır iddia ediyor, ’Bende böyle telefonlar yok. Sonradan eklenmiş,’ diyor. Ve bugün artık ortaya çıkarılmak zorunda kalıyor ki Emniyet buna ’Sehven’ diyor, İçişleri Bakanı açıklama yapma ihtiyacı bile hissetmiyor."


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı