Battık, özür dileriz

Hürriyet Haber
29.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japonya'nın ikinci büyük leasing şirketi 16.1 milyar dolarlık borçla iflas ettiğini ‘‘özür dileyerek’’ açıkladı.

Son krizlerin etkisiyle, uzun zamandan beri zor durumda bulunan Japonya'nın önde gelen bankası Long-Term Credit Bank of Japan'ın (LTCB) yan kuruluşu finansal kiralama şirketi Japan Leasing Şirketi'nin yöneticileri, dün Tokyo'da basın toplantısı düzenlediler. Şirketin Başkanı Hiroaki Okamoto iflas ettiklerini açıkladı ve ‘‘İnsanları zor durumda bıraktığımız için özür dileriz. Elimizden geldiğince borçlarımızı ödemeye çalışacağız’’dedi.

Başbakan devrede

1980'li yılların sonlarına doğru parlayan ve batmaz gözüyle bakılan leasing şirketinin iflası büyük gürültü koparınca, Japonya Başbakanı Keizo Obuchi devreye girdi. Obuchi, halka ve yatırımcılara paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu. Hükümet ile muhalefet partileri de bankaları kurtarma planında anlaştı.

Hisseler baş aşağı

Bu arada, Leasing şirketinin iflasını açıklamasından birkaç saat sonra Long-Term Credit Bank of Japan'ın Tokyo borsasındaki hisseler tepetaklak oldu. Japan Leasing'in batmasının ardından şimdi gözler bankanın sallantıda olan diğer yan kuruluşlarına çevrildi.

Tuvaletlere ‘az kâğıt kullanın’ uyarısı

Mali krizin pençesindeki Japon şirketleri kemer sıkma politikası başlattılar. Yıllardır müşterilerini şık lokantalarda ve gece kulüplerinde ağırlayan şirketler şimdi, telefon, kâğıt, kalem ve hatta tuvalet kağıdı tasarrufu derdinde. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ciddi mali krizle karşı karşıya kalan şirketler, çalışanlara sürekli tasarruf çağrısında bulunuyorlar.

Lokantaya gitmeyin

Aera adındaki haftalık ekonomi dergisinde yer alan bilgilere göre, şirket yöneticileri müşterilerin bundan böyle öğle saatlerinde şirkette ağırlanmalarını istiyorlar. Yine aynı dergiye konuşan büyük bir elektronik şirketi görevlisi tuvaletlere asılan bildirilerde ‘‘iki parça kağıttan fazla kullanılmaması’’ uyarısının yer aldığını söyledi.

Böyle eğilerek, üzüntülerini belirttiler

Japan Leasing Corp.'un Başkanı Hiroaki Okamoto (ortada), yanında avukatları olduğu halde düzenlediği basın toplantısında iflas ettiklerini açıklarken, arkadaşları ile birlikte böyle eğildi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı