MALATYA HABERLERİ

Battalgazi İlçesindeki Tarihi Surlar Yükseliyor

IHA
16.10.2015 - 17:19Son Güncelleme :

BATTALGAZİ İLÇESİNDEKİ TARİHİ SURLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR.

IHA

Battalgazi ilçesindeki tarihi surlar yeniden yükseliyor.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Eski Malatya’da bulunan tarihi surların restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında bilgiler alan Başkan Gürkan, yaptığı açıklamada, tarihi surların Malatya için önemine dikkat çekti. Gürkan, “Surların yok olmaya yüz tuttuğunu görünce burayla ilgili gerek kamulaştırılma noktasında, gerek restorasyon projeleri noktasında belediyemiz lokomotif görevi yaptı. Kültür Bakanlığımızda, Koruma Kurullarımızla ve Anıtlar Kuruluyla gerekli görüşmeler yapılarak, buraların özellikle bu 600 metrelik kısmının kamulaştırılma işlemi bitirildi. Bunların ihalesi yapılarak, Sıptırız kapı dediğimiz yerden başlanarak sağ ve sol aksından şu anda çalışmalar devam ediyor. Önemli olan insanlığın ortak değeri olan tarihi ve kültürel mirasımızın, kadim medeniyetimizin üzerinde yükseltilmesidir. Şu anda da ihalesi yapılan bu surların bir taraftan sağ akstan, bir taraftan sol akstan ilerlemeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni hibe projelerle bu surların devam etmesi noktasındaki çalışmalarımız devam edecek. Yeni kamulaştırmalarla birlikte 2 bin 800 metrelik kısımda da çalışmalar yapılacak” şeklinde konuştu.
Battalgazi ilçesinin kültür ve turizmin merkezi olacağını belirten Başkan Gürkan, “Geçmiş dönemde 300 yılda yapılan bu surlar, bu dönemde inşallah 15-20 yıl içinde bitirilir diye düşünüyorum. Medeniyetler merkezi olan Battalgazi, aynı zamanda kültür ve turizmin de merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Battalgazi İlçesindeki Tarihi Surlar Yükseliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 17 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Battalgazi İlçesindeki Tarihi Surlar Yükseliyor haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:30
  • Akşam
   17:56
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı