MALATYA HABERLERİ

Battalgazi Belediyesi, Bulut Kent Bilgi Sistemi’ne Geçiyor

IHA
21.10.2015 - 17:21Son Güncelleme :

BATTALGAZİ BELEDİYESİ, BULUT KENT BİLGİ SİSTEMİNE GEÇİYOR

IHA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin açılışı ve imza töreni yapıldı.
Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin yaygınlaştırılması kapsamında Battalgazi Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında protokol imzalandı. İstanbul’da gerçekleştirilen açılış ve imza törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin yaygınlaştırılması kapsamında yer alan belediyeler ve Battalgazi Belediyesi’ni temsilen Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Karataş katıldı. Tüm yatırım giderleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanan Elazığ, Ardahan ve Kayseri Talas Belediyeleri ile Kırşehir’in tamamında pilot çalışması yapılan Bulut Kent Bilgi Sistemi, Aksaray, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Bolu, Düzce, Erzincan, Kütahya, Sivas ve Yozgat Belediyeleri ile Malatya’nın Battalgazi ve Yeşilyurt, Samsun’un Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy Belediyeleri’nde de yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Battalgazi Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında protokol imzalandı.
Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin faydaları ise “Saha çalışması ve arşiv sayısallaştırması karar destek sistemi kurulacak. Bina (grafik veri, numaraj, fotoğraf ve diğer öz nitelikler) , ruhsat, mekansal plan, altyapı ve diğer ilgili veriler sistemde yönetilecek şekilde ücretsiz olarak toplanacak ve bütünleştirilecek. Yerel yönetimlerin hizmet hızı ve kalitesi artırılacak. Yerel yönetimlerin iş süreçlerinin iyileşmesi ve vatandaşa nitelikli ve hızlı hizmet verilmesi sağlanacak. Milli kaynaklarla geliştirilen yazılım, lisans maliyetlerini ortadan kaldıracak. Tekrarlı veya atıl donanım alımlarının önüne geçilecek. Bilişim personeli maliyetleri asgariye indirilecek. Gelir takibi ve tahsili kolaylaştırılacak, yerel yönetimlerin kaynakları arttırılacak. Ülkemizde bina sayısı bilinmediğinden emlak vergisine konu mükellef sayısı net bir şekilde tespit edilemiyor. Yeni sistemle, güncel veriler ile vergilendirmenin de takibi mümkün olduğunda kamu gelirinde önemli artışlar sağlanacak" ifadeleri ile açıklandı.
Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 400 milyon TL tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Battalgazi Belediyesi, Bulut Kent Bilgi Sistemi’ne Geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 17 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Battalgazi Belediyesi, Bulut Kent Bilgi Sistemi’ne Geçiyor haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  14:59
 • Akşam
  17:14
 • Yatsı
  18:47
Sayfa Başı