Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Batman'ın ithal silahlarına dava

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

  Batman Valiliği'nin 1994-1996 yılları arasında ithal ettiği silah ve mühimmat ile ilgili olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nde görevli Daire Başkanları Mustafa Kalın ve Oktay Üstündağ ile Şube Müdürü Emin Yavuz ve uzman Nevzat Alptekin hakkında dava açıldı.

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Karakaya, Batman Valiliği'nin ithal ettiği silah ve mühimmat ile ilgili olarak yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada sanıkların 1 ile 4 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

  Savcılığın iddianamesinde 1994 yılına ait eylemler yönünden zaman aşımı söz konusu ise de 1995-1996 yıllarına ait ithalat uygunluk yazılarının, mevzuatta öngörülen koşullar ve belgeler mevcut olmadığı halde, sanıklar tarafından hazırlandığı ve imzalandığının anlaşıldığı belirtildi.

  Yönetmeliğe aykırı

  İddianamede silahların ithal uygunluk yazılarının Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Yönetmeliğine aykırı düzenlendiği belirtilerek şöyle denildi:

  "Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu müfettişleri Mehmet Çakır ve Rıza Mehmet Korkmaz'ın hazırladığı 31 Mayıs 2000 tarihli raporda, ithal edilen silah ve mühimmata ilişkin olarak Batman Valiliği adına Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca tanzim edilen ve valilikçe söz konusu ithalatların gerçekleştirilmesinde gümrüklere ibraz edilen 1994-1995-1996 tarihli ithal uygunluk yazıları ile yine Batman Valiliği'nce gümrüğe beyan edilmeksizin ithal edilen 27 Nisan 1995 günlü ithal uygunluk yazılarının, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Hakkında Kanun'un 2. maddesi ile Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik'in bazı maddelerine aykırı olarak düzenlenmiştir."

  İddianamede şöyle devam edildi: "Bu ithal uygunluk yazılarının düzenlenmesinde, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği ve Batman Olağanüstü Hal Bürosu'nun kamu kuruluşu olmaları dikkate alınmıştır. İthalatın ticari niteliğinin bulunmaması ve ithalat kararları ile çeşitli onaylarda OHAL Valiliği'nin ihtiyaçlarının ithalatından bahsedilmiş olması nedeniyle, 6136 sayılı Yasa'da silah ithal edebilecek kurumlar arasında OHAL Valiliği sayılmamış olmasına karşın, Valilik, Yasa'nın 2. maddesinde yer alan ve silah ithal edebilecek kurumlar olan Jandarma Genel Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT olarak yapılansınıflandırma içinde değerlendirilmiştir.

  Görevi kötüye kullanma

  Mustafa Kalın ve Oktay Üstündağ'ın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''görevi kötüye kullanmak'' hükmünü içeren 240. maddesi uyarınca 1'er yıldan 3'er yıla, Emin Yavuzve Nevzat Alptekin'in ise TCK'nın 240. ve ''müteselsil suçlar'' fiilini düzenleyen 80. maddelerine göre 14'er aydan 4 yıl 6'şar aya kadar hapis cezalarına mahkum edilmeleri istendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı