Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Batman'daki intiharların nedeni şiddet

  A.A.
  02.02.2006 - 16:53 | Son Güncelleme: 02.02.2006 - 16:53

  Batman Selis Kadın Danışmanlık Merkezi psikoloğu Tuba Aslan, kendilerine başvuranların yüzde 50'sinin intihar düşüncesinde olduğunu veya bir ya da birden çok girişimde bulunduğunun anlaşıldığını bildirdi.

  Batman Selis Kadın Danışmanlık Merkezi psikoloğu Tuba Aslan, Batman'da yaşanan intiharlarla ilgili olarak Belediye Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, son 6 ayda psikolojik danışmanlık ve eğitim hizmetleri için kendilerine toplam 106 başvurunun yapıldığını, bunlardan 72'sinin psikolojik danışmanlık, 23'ünün eğitim, 6'sının ekonomik, 3'ünün sığınma ve 2'sinin hukuksal başvurular olduğunu söyledi.

  “YÜZDE 71.66'SI ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ”

  Psikolojik danışmanlık ve eğitim hizmetleri için kendilerine başvuranların yüzde 46.66'sını 15-25 yaş grubundaki kadınların oluşturduğunu belirten Tuba Aslan, şunları kaydetti:
  “Başvuranların yüzde 23.33'ünü lise mezunları, yüzde 21.66'sını ilkokul mezunları, 21.66'sını ise okuryazar olmayanlar oluşturmaktadır. Yüzde 35.66'lık bir dilimin ise herhangi bir öğrenim kurumundan mezun olmadığı saptanmıştır. Başvuranların sosyoekonomik düzeylerine bakıldığında ise yüzde 28.33'ünü 900 YTL ve üstü gelire sahip olanlar, yüzde 44.99'luk bölümünü de asgari ücret, asgari ücret altında ve hiçbir geliri olmayanlar oluşturmaktadır. Başvuranların yüzde 71.66'sı sözel, duygusal, fiziksel, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalmıştır.”

  15-25 YAŞINDAKİ BEKAR KADINLAR

  Kendilerine başvuran kişilerin yüzde 50'sinde intihar düşüncesi olduğunun veya bir ya da birden çok kez intihar girişiminde bulunduğunun anlaşıldığını belirten Tuba Aslan, “Bunların yüzde 12'si birden çok intihar girişiminde bulunan kadınlardır. İntihar, yaş ve medeni durum ilişkisine bakıldığında en yüksek oranın 15-25 yaş grubundaki bekar kadınlar olduğu tespit edilmiştir” dedi.

  Aslan, başvuranların merkeze genellikle arkadaş ve diğer kurumlardan yönlendirmesiyle geldiğini, Batman'da yaşanan intiharlarla ilgili bir eylem planı hazırladıklarını belirtti. Batman Kadın Platformu üyesi Yıldız Özer de bölgede yaşanan şiddet ortamı ve zorunlu göçten etkilenen kesimin kadınlar olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

  “Toplumsal sorunlar, kadınlarda en uç nokta olan intihar sonucunu açığa çıkarmıştır. Kapalı toplumsal yapı ve ataerkilliğin hakim olduğu Batman'da, kadın sorunlarına toplumsal duyarlılık geliştirmek, yaşanan köklü sorunların bir nebze de olsa çözümüne dönük birliktelik sağlamak amacıyla kadın platformu olarak 31 Ocak-8 Mart 2006 tarihleri arasında etkinlik ve eylemler planlanmıştır.”

  Özer, bu süre zarfında radyo ve televizyonlarda program hazırlayacaklarını, afiş ve pankart hazırlayıp şehrin değişik yerlerine asacaklarını, el ilanları ve bildiri dağıtacaklarını, sosyolog, psikolog ve uzman kişilerden oluşan bir grupla mahallelerde bilinç yükseltme çalışmaları yürüteceklerini, seminer ve paneller düzenleyeceklerini bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı