BATMAN HABERLERİ

Batman’da Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Açıldı

IHA
29.07.2015 - 16:36Son Güncelleme :
IHA

Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 34 kuvözlü yeni doğan yoğun bakım ünitesi açıldı.
Ünitenin açılışının, İl Valisi Azmi Çelik yaptı. Burada konuşan Çelik, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği asgari standartlara göre 1. 2. ve 3. basamağı kapsayan yeni bir yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurulduğunu belirtti. Kuvöz sayısının 12’den 34’e çıkarıldığına işaret eden Çelik, “Bebek ölüm hızının düşürülmesinde yeni doğan yoğun bakım hizmetlerinin önemi büyüktür. Özellikle 3. basamak yeni doğan yoğun bakım hizmeti için başka merkezlere sevk edilen bebeklerin tedavisi artık burada yapılabilecektir. Öyle ümit ediyoruz ki, bu ünite ve bu ünitede hizmet verecek olan sağlık çalışanlarımızın fedakârca çalışmaları neticesi, ilimizdeki bebek ölüm oranlarına etki edecek ve Türkiye ortalamasının altına çekecektir. Sevklerin azalması zaman kaybı ve maddi kayıpları önleyerek hastaların il dışına sevkinde oluşabilecek transfer anındaki risklerden hastaları koruyacak ve hastaların tedavilerini kendi şehirlerinde sürdürmelerini sağlayarak hasta ve hasta yakınlarına büyük kolaylık sağlayacaktır” dedi.
“İLERİ TEKNOLOJİK BİR DONANIMA SAHİP”
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Pamukçu, “Yeni doğan Ünitesi, riskli doğumlarla dünyaya gelen bebeklerin yaşama kazandırıldıkları yer olma özelliği taşıyor. Bebeklerin bakıma alındıkları özel kuvözler, taşıma kuvözü, T Parça canlandırıcı, CPAP cihazı, vantilatörler, özel bakım yatağı, fototerapi cihazı, anne uyum odası, izole oda gibi özel cihazlarla donatılmış bulunuyor. Yeni doğan ünitesinde yeni doğan uzmanı, çocuk kardiyoloji uzmanı ve çocuk hastalıkları uzmanı gözetiminde ve ileri teknolojik donanımla özel bakıma ihtiyacı olan yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği veriliyor. Verilen hizmetin özelliği nedeniyle 34 kuvözlü bu ünitemizde 24 saat kesintisiz çalışma programı uygulanmaktadır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Batman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Batman ilinden Batman’da Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Batman’da Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Açıldı haberi güncellenecektir.

BATMAN NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  07:06
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:49
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı