Gündem Haberleri

  Batman Belediyesi'nden Kürtçe'ye teşvik

  Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA)
  18.05.2010 - 12:58 | Son Güncelleme:

  BDP’li Batman Belediyesi ile Tüm Bel-Sen Batman temsilciliği arasında 217 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

  Ortalama 1600 lira olan maaşlarda 450 liralık bir artış sağlayıp, 1 Mayıs, 8 Mart Dünya Kadınlar günü ve 21 Mart Nevruz bayramı gibi günlerde personelin ücretli izinli sayıldığı toplu-iş sözleşmesinde, çalışanların daha iyi hizmet vermeleri amacıyla başta Kürtçe olmak üzere diğer dillerin de öğrenilmesine teşvik edilmesi gibi maddeler yer aldı.

  Batman Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) Batman temsilciliği arasında 217 kamu çalışanını kapsayan bir yıllık Toplu İş Sözleşmesi Batman Belediyesi Meclis salonunda Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ile Tüm Bel Sen Batman temsilcisi Muzaffer Çınar arasında imzalandı. 17 Aralık 2009 - 17 Aralık 2010 tarihlerini kapsayan ve bir yıllık sözleşmede, 21 Mart Nevruz bayramı ile 1 Mayıs’ta tüm çalışanların, 8 Mart dünya kadınlar gününde ise tüm kadın çalışanların izinli sayılması kabul edildi.

  Yerel yönetimde iyi hizmetin verilebilmesi için başta Kürtçe olmak üzere diğer dillerin de öğrenilmesinin teşvik edilmesi gibi maddeleri de içeren toplu iş sözleşmesinin imzalanması sevinç yarattı. Sözleşmenin imza töreninde konuşan Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, her zaman emekten yana olduklarını belirterek, “Bütçemizi gözetmek kaydıyla her zaman emekçilerden yana bir denge gözetiyoruz” dedi.

  Tüm-Bel Sen Batman İl Temsilcisi Muzaffer Çınar ise, kamu emekçilerin 90’lardan bu yana toplu iş sözleşme hakkını alabilmesi için alanlara çıktığını, coplarla, tazyikli sularla sürekli engellenmelerine rağmen bu hakkı elde ettiklerini söyledi. Çınar, “Türkiye’de toplu iş sözleşmesi imzalayan Belediyeler kategorisine bakıldığında BDP’li Belediyelerin hemen hemen hepsi imzalayarak özellikle emekçileri ekonomik ve sosyal alanda devletin vermiş olduğu üç beş kuruşun çok çok üstünde yani 450 lira gibi bir ücret artışı sağladığı ve bu sözleşmeyi imzaladığı için Başkanımıza, Belediye yönetimimize Tüm Bel Sen Batman Temsilcili adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı