« Hürriyet.com.tr

Batının Zeugma’sı sponsor bulamadı

Gaziantep’teki Zeugma antik kentindeki kadar gözalıcı mozaiklere sahip olan Antandros kenti hálá resmi bir sponsor bulamadı. Balıkesir Altınoluk’taki antik kentin büyük bölümü yazlık sitelerin altında. Birçok eser inşaatlar sırasında yağmalandı.

Ayda KAYAR
X
Antandros, Kaz Dağı’nın güney eteğinde Edremit Körfezi’ne nazır bir antik kent. Antik dönem coğrafyacısı Strabon, kitaplarında buranın Troya savaşının çıkmasına neden olan Hera, Athena ve Afrodit arasındaki güzellik yarışmasının yapıldığı yer olduğunu söylüyor. Kentin Akropolis’i, Altınoluk ile Avcılar arasında 215 rakımlı Yarmataş tepesinde maviyle yeşilin buluşmasını gözler önüne seriyor.

Kazılarda M.Ö. 8’nci yüzyıla kadar inilen Antandros, Anadolu’ya Karadeniz üzerinden gelen Avrasyalı Kimmerler’e yüzyıl ev sahipliği yapmış. M.Ö. 570’de Lidya egemenliğine geçip, sonra sırasıyla Pers, Pergamon, Roma, Doğu Roma (Bizans) ülkesi olmuş. Arap akınlarından korkan halkı, Altınoluk’un kuzeyindeki Şahinkale’ye taşınmış.

19’uncu yüzyılda Alman seyyahların keşfettiği Antandros, 1989’a kadar kendi haline bırakılmış. 1989-1995 arasında Müze Kurtarma Kazıları yapılan antik kente, gazeteci Remzi Erkürem’in kurduğu Antandros Şehrini Kurtarma Koruma ve Yaşatma Derneği sahip çıkmış. Kazılar, 2001’de Akbank’ın sponsorluğuyla Ege Üniversitesi ve Balıkesir Müze Müdürlüğü’nce başlatılmış. Ancak antik kentin şu anda resmi sponsoru yok. Tarihi kentin üzerine Zeugma’daki gibi baraj kurmaya kalkan olmadı. Ama 1983’te verilen izinle, tarihi lahitlerin üzerine yazlık ev yapılmasında sakınca görülmemiş. Temel kazılırken çıkan mezarların büyük bölümü de yağmalanmış. İnşaatlar 1989’da durduruluna kadar, kentin nekropolisinde 30 yazlık ev yükselmiş. Tel örgüyle çevrilen lahitlerden çıkanlar, Bursa Müzesi’nde teşhir ediliyor. 1990’da SİT alanı ilan edilen bölge uzmanlara göre, Anadolu’nun en önemli antik mezarlıklarından biri.

Kazılarda ortaya çıkarılan ve 5.yy’da inşa edildiği düşünülen evin yedi odasının da tabanı mozaiklerle döşeli, ana odanın duvarlarında ise freskler var. Tuvaletin kanal üzerine oturtulması, bölgede kanalizasyon sisteminin varlığına işaret. Bölgedeki yol altı, yol üstü ve nekropol alanlarında kazı yapan arkeologlar, kentin tiyatrosu, tapınağı ve agorasını bulmayı ümit ediyor. Kazılardan çıkarılacak eserler, en yakın müze olan Balıkesir Müzesi’ne gidecek. Tarihi Antandros Antik Kenti ve Yaşatma Derneği Başkanı Erkürem, Altınoluk’a müze yapabilmek için sponsor arıyor. Bu yıl Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat başkanlığında yürütülen kazılar Antandros’un ‘Nekropol’ bölgesinde yoğunlaştı.

Kaynak: Ayda KAYAR

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Güney Afrika’nın tatil cenneti: Durban
GezginGezgin
Kuzeyin soğuk şehri: Oslo
GezginGezgin
10 adımda Norveç fiyortları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gördüğünüzde gerçek olduğuna inanamayacağınız doğa harikaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en nefes kesici 10 yolu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tam da şu sıralar gidilmesi gereken yerler! Hepsi hem vizesiz hem de çok ucuz...