‘Batık’lardan cıkan tablolar harac mezat

Fatma AKSU/İSTANBUL
13.02.2005 - 01:32 | Son Güncelleme:

Batık bankacılar Cem Uzan, Erol Aksoy, Ali Balkaner ve Murat Demirel’e ait tablolar, TMSF tarafından müzayedeye çıkarıldı. Piyasa değeri 4.5 milyon YTL (4.5 trilyon lira) olan koleksiyon arasındaki Uzan’a ait Osman Hamdi Bey imzalı tablo 850 bin YTL’ye satıldı.

TMSF tarafından ihaleye çıkarılan Cem Uzan’a ait tablo koleksiyonunun en değerli parçası olan Osman Hamdi Bey’in ‘Rüstem Paşa Camii Önünde’ adlı tablosu 850 bin YTL’ye (850 milyar lira) satıldı.

Cem Uzan’ın evindeki Osman Hamdi Bey tablosu, adının açıklanmasını istemeyen ve ileride açacağı müzede sergilenmek üzere ünlü bir koleksiyoner tarafından telefonda satın alındı. Yine Uzan ailesine ait Edwin Long imzalı İngiliz ekolü, tuval üzeri yağlıboya da 370 bin YTL’ye alıcı buldu. Müzayedede, Kenan Evren’in 700 YTL’ye satışa sunulan tablosuna ise alıcı çıkmadı.

5 trilyon liraya Antik A.Ş’de satılan Osman Hamdi Bey’in ‘Kablumbağa Terbiyecisi’nin yankıları dinmeden, çoğunluğu Uzan ailesine ait olmak üzere, Erol Aksoy, Ali Balkaner ve Murat Demirel’e ait tablolar, TMSF tarafından İstanbul’da Antik A.Ş.’nin Maçka’da bulunan merkez binasında müzayedeye çıkarıldı. Piyasa değeri 4.5 milyon YTL (4.5 trilyon lira) olan tablolar arasında en değerli parça, piyasa değeri 950 bin YTL olan, Uzan’ların evinden alınan Osman Hamdi Bey’in tablosuydu.

Müzayedede, 340 adet tablo, 60 adet hat ve fermanın yanısıra 50’ye yakın antika satışa sunuldu. Erol Aksoy’a ait olduğu belirtilen Fahr El Nissa Zeid imzalı, soyut, tuval üzeri yağlıboşa tablo 67 bin YTL’den satışa sunulurken, tablonun 140 bin YTL’ye İstanbul Modern Sanat Müzesi tarafından satın alındığı açıklandı. Ünlü Türk ve Oryantalist ressamların eserlerinin yer aldığı müzayedede satılamayan parçaların, önümüzdeki hafta daha düşük fiyattan yeniden satışa sunulacağı belirtildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı