Gündem Haberleri

  Batıçim enerjiye giriyor

  A.A.
  11.07.2007 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Batıçim Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tufan Ünal, Aliağa'da 350 milyon dolarlık yatırımla 250-300 megavat kapasiteli termik santral kurmayı planladıklarını bildirdi.

  Ünal, grubun, enerji sektörüne de yatırım yapma kararı aldığını söyledi.

  Geçen yıl Aliağa'da satın aldıkları 80 dönümlük arazide termik santral kuracaklarını kaydeden Ünal, en az 250 megavat gücünde olmasını planladıkları santralin, 350 milyon dolara mal olacağını ifade etti. Proje çalışmalarının devam ettiğini, yatırıma en kısa sürede başlamayı hedeflediklerini dile getiren Ünal, termik santralde Güney Afrika ve Ukrayna'dan ithal edecekleri kömürü kullanacaklarını bildirdi.

  Grubun çimentoda da Orta Asya ülkelerine açılma kararı aldığına işaret eden Ünal, inşaat sektöründe önemli hareketlilik gözlenen Azerbaycan ve Kazakistan'da çimento tesisi kurmayı hedeflediklerini, diğer ülkeleri de araştırdıklarını belirtti.

  ORASCOM OPERASYONU

  Orascom'un borsadan hisse toplamasıyla yaşanan süreçte şirket değerinin 750 milyon dolara yükseldiğini, ancak gerçek değerin bundan yüzde 25 daha primli olduğunu iddia eden Ünal, “1 milyar dolar verseler de bu şirketi satmayız” dedi.

  Batıçim'de mevcut ailelerin yüzde 57'lik hisseye sahip olduğunu, aralarında bir anlaşmazlık bulunmadığını kaydeden Ünal, ailelerin geçen süreçte yeni hisse alarak satışa karşı tavrını koyduğunu anlattı.
  Şirkette kurucu ailelerin egemenliğinin devam ettiğini belirten Ünal, geçen süreçte mevcut ortakların yeni hisse alarak, tavrını koyduğunu belirtti.
  Ünal, gelecek dönemde Batıçim ile Batı Söke Çimento şirketlerini birleştireceklerini de sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı