Dünya Haberleri

  Batı Trakya’da şeriat kaldırılsın

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  25.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın dışişleri eski bakanı Dora Bakoyani, Batı Trakya’da müftülerin tayin yerine seçim yoluyla işbaşına gelebilmeleri için şeriat yasası kurallarının kaldırılmasını istedi.

  Yıllarca üyesi olduğu Yeni Demokrasi partisinden ihraç edilen, bağımsız milletvekili olarak siyasi yaşamını sürdüren ve yeni bir parti kuracağı iddia edilen Bakoyani, To Vima Gazetesi’nde yayınlanan yazısında, Yunanistan’ın bugün dini Müslüman olan vatandaşlarına evlilik, boşanma, vasiyet, velilik, veraset gibi konularda şeriat yasasını uygulayan tek Avrupa ülkesi olduğunu vurguladı.
  Bakoyani, şeriat yasasının uygulanmasıyla medeni hukukta istisnaya gidildiğini belirterek müftü-kadı’nın yargı yetkisi ve kararlarına Yunan adaletinin müdahalesinin formalite icabı bir kontrolden ibaret olduğunu belirtti. “Dolayısıyla müftünün seçim yerine tayin edilmesi zaruri oluyor” diyen Bakoyani “Şeriat, bir tek S.Arabistan ile Afganistan gibi rejimlerde uygulanıyor. Hiçbir Avrupa ülkesi ve hatta Türkiye’de  bir din kurallarının milli hukukun yerini almasına izin verilmiyor” diye yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı