Dünya Haberleri

DÜNYA

  Batı Şeria'da 'Yahudi terörist' yakalandı

  Hürriyet Haber
  02 Kasım 2009 - 09:47Son Güncelleme : 02 Kasım 2009 - 11:27

  İsrail polisi, uzun süredir arandığı bildirilen Amerikalı bir Yahudinin geçen ay yakalandığını açıkladı.

  İsrail polisi, Batı Şeria'daki Şvut Rahel yerleşim biriminden Yaakov Jack Teitel'in (37) yakalanmasıyla ilgili yayın yasağının kaldırıldığını bildirirken, İsrail medyası, radyo, televizyon ve internet siteleri tutuklamayı "Yahudi terörist yakalandı" manşetleriyle duyurdu.

  Teitel, iki Filistinlinin öldürülmesi, bir Mesiyanik Yahudinin evine bombalı paket gönderilmesi ve çocuğunun yaralandığı saldırı eylemi, sol eğilimli İsrailli Profesör Ze'ev Sternhell'i geçen yıl öldürmeye teşebbüs ve İsrail polisine bir dizi saldırı, tehdit ve eylemlerinden aranıyordu.
  Teitel'in ABD Florida doğumlu olduğu, son 20 yıllık dönemde ABD ile İsrail arasında mekik dokuduğu ve 2000 yılından itibaren de sürekli olarak İsrail'e yerleştiği bilgisi verildi.

  Uzunca bir süredir takipte olan polisin Eitel'i, 7 Ekim'de, Kudüs'ün etrafındaki Yahudi yerleşimlerinden Har Nof mahallesinde, Tel Aviv'de homoseksüellerin devam ettiği bir gece kulübüne yapılan saldırıyı öven yazılar dağıtırken tutukladığı bildirildi. Evinde yapılan aramada ise otomatik tüfekler, suikast silahı, tabancalar, patlayıcı maddeler ele geçirildi.

  İsrail İç Güvenlik Servisi Şabak ve İsrail polisi, Teitel'in sorgusunda kendisine yönelik suçlamaların pek çoğunu itiraf ettiğini bildirdi. Polis sorgusunda gece kulübüne düzenlenen ve iki kişinin öldüğü saldırıya da karıştığını söylediği belirtilirken, polis, yine de bu saldırıyla ilgili bağlantısını gösteren henüz kesin bir kanıta ulaşmadığını ifade etti.

  Eitel'in karısı Rivka'nın da sorgulandığı, ancak susma hakkını kullandığı, polisin de evlerinde ve yakındaki bahçede silahların ele geçmesine rağmen, kadının kocasının eylemlerinden haberdar olduğuna ilişkin kesin kanıta sahip olmadığı kaydedildi. Teitel ise kendi başına hareket ettiğini savunuyor.

  Sorgusunda 1997 yılında El Halil Tepesi yakınında Filistinli bir çobanı ve hemen ardından da Doğu Kudüs'te bir Arap taksi şoförünü öldürdüğünü itiraf eden "Yahudi terörist"in, bombalı suikast eylemlerinin intikamını almak üzere Filistinliler'e karşı saldırılar düzenlemek amacıyla İsrail'e geldiğini söylediği de belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı