Dünya Haberleri

  Batı Şeria'da 28 kamu binasının yapımına onay

  A.A.
  27.11.2009 - 12:56 | Son Güncelleme:

  İsrail kabinesinin önceki gün aldığı, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde 10 ay süreyle inşaatların durdurulması kararına rağmen, Savunma Bakanı Ehud Barak, yerleşimlerde 28 kamu binasının yapımına onay verdi.

  Barak'ın yeni onay verdiği inşaatlar arasında eğitim kurumları ile diğer kamu binaları bulunuyor ve bunların 2010 yılı eylül ayındaki yeni eğitim yılına yetiştirilmesi öngörülüyor.

  Bakanın kararı, bu 10 aylık dönemde yeni inşaatlar için ruhsat verilmeyeceğini söyleyen Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sözleriyle de çelişti.

  Öte yandan Netanyahu'nun partisi Likud'un Ber Şeva'da yapılan toplantısında 10 aylık inşaat durdurma kararı tartışılırken, Likudlu bakanlardan Limor Livnat'ın, ABD Başkanı Barack Obama yönetimini İsrail'e bu yöndeki baskılarından dolayı sert dille eleştirdiği bildirildi.

  İsrail basınına göre, "Başbakan'ın yerinde olmak istemezdim" diyen Kültür ve Spor Bakanı Livnat, Obama yönetiminin bugüne kadarki Amerikan yönetimlerinden farklı olduğunu belirterek, "Korkunç bir yönetimle karşı karşıyayız" ifadesini kullandı.

  İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada ise Livnat'ın sözlerinin Başbakan'ın görüşlerini yansıtmadığı, Netanyahu'nun iki ülke arasındaki güçlü bağlardan dolayı her zaman memnuniyetini ifade ettiği, bu bağların Obama yönetimi boyunca da güçlü kalmaya devam edeceği kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı