Gündem Haberleri

  "Batı istihbaratı: İran'daki bombalamaların arkasında İsrail var"

  Hürriyet Planet
  15.01.2012 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Batılı istihbarat kaynakları, İran'daki araba bombalı suikast eylemlerinden Mossad'ı sorumlu tutuyor.

  Time dergisinin bugünkü haberine göre, İran'da nükleer çalışmalara katılan bilim insanlarının kurban gittiği suikastları düzenleyen kişiler, iki yılı aşkın süredir İsrail'in gizli örgütü Mossad tarafından eğitiliyor. Aynı kişilerin paraları da yine Mossad tarafından ödeniyor.

  İddiaların kaynağının, isminin açıklanmasını istemeyen Batılı istihbarat yetkilileri olduğu belirtildi. Söz konusu kaynaklar, nükleer fizikçi suikastlarının yanı sıra, geçen yılın sonlarında Tahran dışındaki füze merkezindeki patlamanın da İsrail'in eylemi olduğunu öne sürdü.

  Jerusalem Post'un Time dergisine dayanarak verdiği haberde, İran tarafından yakalanan şüpheliler arasında bulunan Mecid Cemali Faşi'nin, Mossad'ın düzenlediği hücre operasyonlarında yer aldığı iddiasına da yer verildi.

  İran'da son olarak suikaste kurban giden bilim adamı Mustafa Ahmedi Roşan olmuştu. Roşan, 2007'den bu yana İran'da öldürülen beşinci nükleer fizikçi.

  32 yaşındaki fizikçi, 11 Ocak'ta arabasına konan manyetik bombanın patlamasıyla yaşamını yitirmişti. Roşan, Natanz uranyum zenginleştirme tesislerinde yönetici ve araştırmacı olarak görev yapıyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı