Batı Hattı gazı için özel sektör devreye girecek

A.A
03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan alınan Batı Hattı olarak isimlendirilen kontratın sonlandırılmasının buradan gaz gelmeyeceği anlamı taşımadığını belirterek, “Kontratlar özel sektör tarafından değerlendirilecektir. Batı Hattı yoluyla Türkiye’ye gelen gaz miktarı 6 milyar metreküp” dedi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Batı Hattı kontratının sonlandırılması Batı Hattı’ndan gaz gelmeyeceği anlamı taşımaz. Kontratlar özel sektör tarafından değerlendirilecektir” dedi.

6 milyar metreküp bu hattan

Türkiye’nin doğalgaz tedarikinde en önemli ülkenin Rusya olduğunu hatırlatan Yıldız, “Rusya’dan üç farklı kanaldan Türkiye’ye yıllık yaklaşık 30 milyar metreküp gaz akıyor. Bunun 6 milyar metreküpü Battı Hattı yoluyla geliyor. Batı Hattı’ndan gelen 6 milyar metreküplük gazın tedarikinin kesilmesinin, Türkiye’nin gaz tüketiminde herhangi bir sıkıntıya neden olmaz” diye konuştu.

Başka ülkelerden de geliyor

Yıldız, Türkiye’ye, Rusya’nın dışında İran’dan, Azerbaycan’dan gaz geldiğini de belirterek, bunların yanı sıra Nijerya ve Cezayir’den sıvılaştırılmış gaz ithalatı yapıldığını kaydetti. Taner Yıldız, yıllık gaz tüketiminin 35-37 milyar metreküp aralığında değiştiğine de işaret ederek, şöyle konuştu: “Buna karşılık Türkiye’nin yıllık anlaşmaları 45 milyar metreküpün üzerinde gaz tedarikine imkan veriyor. Batı Hattı kontratının sonlandırılması buradan gaz gelmeyeceği anlamına gelmez. Kontratlar özel sektör tarafından değerlendirilecektir.”

Gaz tüketimi her yıl artıyor

Türkiye’nin gaz tüketimi 2001 yılında 16.3 milyar metreküp, 2002 yılında  17.6 milyar metreküp, 2003 yılında 21.2 milyar metreküp, 2004 yılında 22.1 milyar metreküp, 2005 yılında 27 milyar metreküp, 2006 yılında 30.7 milyar metreküp, 2007’de 36.4 milyar metreküp, 2008’tea 37.8 milyar metreküp, 2009’da 33.6 milyar metreküp, 2010 yılında ise 32.4 milyar metreküp düzeyinde gerçekleşmişti.

Yıldız: Rusya’yla ilişkilerimizi bozmaz

TANER Yıldız, bir önceki gün yaptığı açıklamada Rusya tarafından istenilen indirim yapılmayınca 25 yıllık Batı Hattı doğalgaz anlaşmasının bitirildiğini bildirmişti. Rusya’dan alınan ve Trakya’dan gelen Batı Hattı olarak isimlendirilen kontratın, BOTAŞ’ın yazdığı yazıyla ‘istenilen indirim oranlarının oluşmaması’ nedeniyle sonlandırıldığını belirten Yıldız, “Rusya stratejik işbirliği yaptığımız önemli, birkaç kontrata dayanarak ilişkilerimizin bozulamayacağı kadar sağlam ve güçlü ilişkilerimizin olduğu bir ülke” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı