ANTALYA HABERLERİ

Batı Çevre Yolu için yapılan planlamaya mahkemeden iptal

DHA
29.03.2017 - 13:59Son Güncelleme :
DHA

 

Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA 1'inci İdare Mahkemesi, yakın zamanda açılan Batı Çevre Yolu'nun 1900 metrelik kısmının kamulaştırma ile açılması mümkümken, bu yolu açmak için 280 hektarlık alan için alınan kamu yararı kararını iptal etti.

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, Mimarlar Odası'nda yaptığı basın açıklamasında yakın zamanda Başbakan Binali Yıldırım'ın açılışını yaptığı Batı Çevre Yolu'nun 1900 metrelik kısmının açılması için Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin aldığı aldığı imar kararlarının mahkeme tarafından iptal edildiğini duyurdu. Eşgüdüm Kurulu adına basın açıklaması yapan Abit Küçükarslan, Batı Çevre Yolu'nun 1900 metrelik kısmının açılabilmesi için kamulaştırma yapılması gerekirken Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yolu etrafındaki 160 hektarlık alanı kapsayan alan için imar değişikliği yaptığını hatırlattı. İmar Kanunu'nun 18'inci maddesiyle kamulaştırma yapılmadan alanın imar yoluyla yerleşime açıldığını dile getiren Küçükarslan, “Odalarımız yıllardır yolun kamulaştırılarak yapılması gerekliliğini, 'biz yaptık oldu' mantığının yasalara aykırı olduğunu defalarca açıkladı. Düzenlemeye karşı dava açtık ve 1'inci İdare Mahkemesi kararı hukuka aykırı bularak planları iptal etti" dedi.

KAMULAŞTIRMA İLE MÜMKÜN İKEN

Mahkemenin bilirkişi raporundan sonra kararını açıkladığını dile getiren Küçükarslan, mahkemenin Batı Çevre Yolu'nun Antalya için gerekli olduğunu, yolun kamulaştırma ile açılması mümkünken 1900 metrelik bölümün kamulaştırmasız olarak açılabilmesi için tarımsal niteliğe sahip 280 hektarlık alanın yerleşime açıldığını vurguladığını söyledi. Küçükarslan, mahkemenin nüfus ihtiyacı bakımından kentin bu bölgesinin yerleşime ihtiyaç bulunmadığı değerlendirmesinden sonra şu kararı verdiğini açıkladı:

“Tarımsal niteliğini koruyan ve geri kazanımı mümkün olmayan bölgedeki tarım alanlarının yerleşime açılmasının şehircilik ilkeleri, planlama esasları, imar mevzuatı ve kamum yararına aykırı olacağı görüşü belirtilerek, kamu yararı kararını iptal etti. Kamu yararı kararının iptal edilmesinin ardından bu karara dayanılarak Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı imar planlarının hukuki dayanaktan yoksun kalındığı görüldü."

Abit Küçükarslan, “Eşgüdüm Kurulu olarak yolun açılabilmesi için kamulaştırma yapmayanlara, yapamayanlara, 'biz yaptık oldu' diyenlere soruyoruz. Ne olacak şimdi?" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Batı Çevre Yolu için yapılan planlamaya mahkemeden iptal hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 13 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Batı Çevre Yolu için yapılan planlamaya mahkemeden iptal haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı