Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Batan geminin malları bunlar

  Hürriyet Haber
  28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyoğlu'nda, Atlas Pasajı'ndaki Talip Egümü Gemi Eskisi'nde, eski gemilerden çıkan parçalar, birer dekorasyon malzemesine dönüştürülerek satılıyor. Neler yok ki bu mallar arasında: Telefonlar, dümenler, projektörler, fenerler, lombozlar...

  Fenerler, telefonlar, makaralar, pusulalar, kampanalar, telgraf makineleri, projektörler, düğüm tablolar, plakalar, ip merdivenler... İstiklal Caddesi Atlas Pasajı'ndaki Talip Egümü Gemi Eskisi'nde, gemilerden çıkma eski parçalar yeniden hayata dönüyor. Üstelik çoğu kez orijinal işlevlerinden çok farklı bir biçimde. Burada lombozlar (kamara pencereleri) ayna, pervaneler sehpa, makaralar abajur, kamara kapıları masa olarak çıkıyor karşımıza.

  Bütün bu eşyaları yeniden hayata döndüren Talip Ügümü. Ügümü'nün gemilere ve gemi parçalarına olan tutkusu çocukluk yıllarında başlamış. Ailesinde hiç denizci olmayan Ügümü, 20 yıl aralıksız bir hobi olarak sürdürdüğü bu uğraşını, bundan üç yıl önce açtığı dükkánda artık profesyonel olarak devam ettiriyor. Ügümü dükkándaki birbirinden ilginç parçaları, Çanakkale, Tuzla ve Aliağa'daki gemi söküm yerlerinde bulunan hurdacılardan topluyor. Zaman zaman kimi meraklıların da tek-tük parçalar getirdikleri oluyormuş.

  Ügümü ilk iş sahip olduğu parçaları temizliyor, varsa eksiklerini, kırıklarını tamamlıyor. Daha sonra bunları çeşitli işlemlerden geçirerek, dekorasyon amacıyla kullanıma hazır hale getiriyor.

  Talip Ügümü'nün müşterileri arasında emekli kaptanlar, denizcilik okullarında okuyan öğrenciler ilk sırada. Dükkándaki parçaların çoğu yabancı gemilerden elde edildiği için, yabancı müşterilerin sayısı da bir hayli fazla.

  Dükkándaki bazı parçaların fiyatlarına gelince: Telefon 460 dolar, fenerler 150-600 dolar, dümenler 500-4500 dolar, projektörler 1500-2500 dolar, lombozlar 200-600 dolar.

  Gemi Eskisi’nde ayrıca küçük hediyelik eşyalar da var: Denizci bibloları, çakmaklar, saatler, anahtarlıklar, kalemlikler, gemi maketleri. Bunların fiyatları ise 1-5 milyon lira arasında değişiyor.

  Dükkanda genellikle Talip Ügümü'nün gelini Saadet Ügümü duruyor. Gelin Ügümü iki yıldır estetik parça bulunmaması nedeniyle koleksiyonun geleceğinin tehlikede olduğunu ve bu nedenle bazı parçaların satılık olmadığını söylüyor.

  Meraklısı için not: Dükkan hafta içi 13.00-17.00, haftasonu ise 12.00-19.00 saatleri arasında açık.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı