Batan asırlık bankerin yöneticileri tutuklandı

Hürriyet Haber
05 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 1998 - 00:01

Japonya'da geçen Kasım ayında iflasını isteyerek mali piyasaları karıştıran ve ülkenin en büyük aracı kurumlarından biri olan Yamaichi'nin üst düzey üç yöneticisi, sahtekarlık yaparak şirketin kayıplarını gizlemeye çalıştıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Dün sabah saatlerinde Yamaichi'nin merkezine düzenlenen baskının ardından şirketin eski başkanı Tsugio Yukihira (66), eski yönetim kurulu başkanı Atsuo Miki (62) ve eski yönetim kurulu başkan yardımcısı Ryuji Shirai'nin (62) tutuklanmasına karar verildi.

Yamaichi yöneticileri 1989-1991 yıllarında şirketin 260 milyar yenlik zararını örtecek şekilde belgeler düzenleyerek Güvenlik ve Kambiyo Yasası'nı ihlal etmekle suçlanıyorlar.

Yolsuzluğun meydana geldiği yıllarda Maliye Bakanı olan şimdiki Başbakan Ryutaro Hashimoto, o günlerde sahtekarlığı ortaya çıkaramadığı için üzgün olduğunu belirterek, ‘Yamaichi yöneticileri niye o günlerde bize gerçeği söylemediler? Muhasebe hesaplarını incelediğimiz halde bu sahtekarlığı tesbit edemediğimiz için çok üzgünüm’ diye konuştu.

Ülkenin en büyük dört aracı kuruluşundan biri olan Yamaichi, geçen Kasım ayında iflasını açıklamıştı. Tutuklamaların ardından dün bir açıklama yapan Yamaichi Yönetimi, tüm sahtekarlıkların ortaya çıkarılarak aklanabilmek için polis ve maliyecilerle işbirliği yapmaya devam edeceklerini açıkladı.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı