Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bataklık Meydanı’na Gezi Parkı ilhamı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  11 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 11 Haziran 2013 - 09:30

  Gezi Parkı protestoları, yeniden sokaklara dökülmeye hazırlanan Rus muhaliflere ilham kaynağı oldu. Rusça sosyal medyada Taksim konuşuluyor

  RUSYA’da iki yıldır süren iktidar karşıtı gösteriler kan kaybediyor. Sosyal medya üzerinden örgütlenen muhalifler yarın yeniden sokaklara dökülecek. İlham ise Gezi Parkı’ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bulunan bir Rus genci, Taksim Meydanı’nda taraftarların düzenlediği 8 Haziran yürüyüşüne tanık olup fotoğrafları Livejournal sosyal ağında paylaştı. “Drugoi” takma adını kullanılan Rus, “Taksim Meydanı’nda manzara akıllara durgunluk veriyordu. Özellikle Beşiktaş taraftarları bende en derin iz bıraktı” diye yazdı. YouTube’a yüklenen ve aynı gösterinin yer aldığı videoya da farklı Rus kullanıcılardan, “Türklere saygılar. Öğrenecek çok şeyimiz var” ve “Onları örnek almalıyız” gibi yorumlar geldi. Muhaliflerin geçen yıl Moskova’nın Bataklık (Bolotnaya) Meydanı’nda yaptığı protestoları hatırlayan kullanıcılar ise Livejournal’ın yorum bölümünde hararetli bir tartışmaya girişti:

  PUTİN, ERDOĞAN GİBİ DEĞİL

  İvanbakin: 1) Putin, Erdoğan değil. Moskova veya St.Petersburg’ta böyle bir şey olsa eminim işler sadece basınçlı suyla bitmez. 2) Bizim gençlik polisle böyle mücadele edemez.
  Vlkam: Bunlar bizde Bataklık Meydanı’nda yaşanabilirdi. Ama olmadı. Tam tersi onlara karşı reaksiyon başladı. Tabi ilerde bizim bir sonraki durağımız da Rus isyanı olabilir. Enerji fiyatları düşünce hayat standardı da düşecek. İnsanlar anlamsız, kanlı ve acımasız bir isyan çıkarabilir.

  Rusların Türkiye’ye bakışı değişti

  Vv_cephei:  (Protestocular) İyi insanlar. Bu olaylar benim Türkiye’ye bakış açımı değiştirdi. Ben onların dalkavuk olduğunu düşünüyordum. Yanılıyormuşum.

  Mihail: (Espri yapıyor) Rus OMON çevik güçleri Türkiye’de meslektaşlarının yardımına gelmeyi önermiş. Orada bulunan, (Bataklık Meydanı’ndaki gibi) beyaz kurdele takan protestocuları dağıtmak için.

  Langerok: Bizdeki fanatikler Putin’e karşı meydanlara çıkmıyor. Onlar ancak Kafkasyalılara karşı yürümesini bilir. Türkiye’deki fanatikler ise nedeni ve sonuçları idrak ederek meydana çıkıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı