Gündem Haberleri

  Başsavcı'ya ikna ziyareti

  Hürriyet Haber
  19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ORGANİZE Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürü Adil Serdar Saçan hakkında, teslim olmak isteyen firari çete sanığı Osman Sancaktar'ı kovduğu iddiasıyla açılan dava, emniyete bomba gibi düştü. Polis yetkilileri Saçan'ın olay günü hukukçuların katıldığı çıkar amaçlı suçlarla mücadele toplantısında olduğunu söylediler. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir de, Fatih Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Erdem'i ziyaret etti. Başsavcı, görüşme sırasında, Adil Serdar Saçan'ı suçlayan dava dosyasını istedi. Çıkışta konuyla ilgili soruları yanıtlayan Özdemir, ‘‘Başsavcı'yı ziyaret ettim. Dosyayı görüşmedik. Konu hakkında herhangi bir bilgim yok. Davayı savcı açmış, gidin savcıya sorun’’ dedi.

  TESLİM OLAMAZSIN

  Tefeci Nesim Malki cinayeti davası çerçevesinde, İstanbul DGM Savcısı Aykut Cengiz Engin'le birlikte, tanık Erol Erkohen'i sorgulamak için İsrail'e giden Adil Serdar Saçan'ı suçlayan iddianamede şu bilgiler yer aldı:

  Firari sanık Osman Sancaktar, avukatı Taner Menkü ile birlikte, 13 Aralık 1999'da Saçan'a giderek, 'Teslim olmak istiyorum' dedi. Saçan'ın, 'Sen teslim olamazsın. Biz seni istediğimiz zaman yakalarız' yanıtıyla karşılaştı. Sancaktar, savcıya giderek, bu beklenmedik durumu anlattı. Savcı, Adil Serdar Saçan'ı aradı. Saçan, savcıya da, 'İstediğimiz zaman biz yakalarız' dedi. Savcı, ‘Sanığı gönderiyorum. Şimdi de teslim alma da göreyim’ dedi.

  KEYFİ DAVRANILMIŞ

  DGM Savcısı Mehmet Süslü talimat verdi. Osman Sancaktar bir gün gözaltında tutulduktan sonra DGM'ye çıkarıldı. Sancaktar'ın polis ifadesinin iyi alınmadığını söyleyen savcılar Mehmet Süslü ile Ahmet Gürses, tutanak düzenledi. Tutanakta, 'Savcılığın talimatına rağmen olaya ilgi gösterilmemiş, keyfi davranılmıştır' denildi.

  3 YIL İSTENİYOR

  DGM Savcılığı tarafından gönderilen dosyayı inceleyen Fatih Cumhuriyet Savcısı Zekai Özbek tarafından hazırlanan iddianamede, Adil Serdar Saçan ile 15 gün önce Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atanan yardımcısı Ahmet Erdoğan'ın görevi kötüye kullanmak suçundan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

  Polis yetkilileri, iddianın asılsız olduğunu öne sürerek, şu noktaların altını çizdiler:

  POLİS: ASILSIZ

  ‘‘Osman Sancaktar, 12 Eylül öncesinde, ülkücü hareket içinde yer alıp, cinayet suçundan yakalanan Resul Çakır'ın adamıdır. Sancaktar adını ortaya çıkaran, adını veren, yakalanması için operasyon yapan bizleriz. Aradığımız bir adamı hiç kovar mıyız? Şube müdürümüz Adil Serdar Saçan, Osman Sancaktar'ın teslim olmaya geldiği ileri sürülen 13 Aralık günü, Organize Suçlarla Mücadele konulu komisyon toplantısındaydı. Toplantıda, hukuk adamları Ord. Prof. Sulhi Dönmezer, Prof. Dr. Feridun Yenisey, Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar Daire Başkanı Emin Aslan ile tutanağı düzenleyen savcılar da vardı.’’

  Teslim olan sanığı kovmuş...

  Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, teslim olmak isteyen çete sanığı Osman Sancaktar'ı kovmakla suçlanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı