ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Başsavcı Yeldan: Herkesin adil olması gerekir

DHA
29.05.2018 - 12:08Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, adaleti sadece bir meslek grubunun sağlayamayacağını, herkesin adil olması gerektiğini söyledi.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nce yürütülen 'Adalet Köprüsü Olmaya Var Mısın?' projesi kapsamında lise öğrencileri ile bir araya gelen Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, adalet konusunda bilgilendirmek ve suç, bağımlılık, istismar gibi konularda bilinçlendirmek amacıyla 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi'ne öğrenim gören yaklaşık 200 öğrenciye mesleki deneyimlerini aktardı.
Suçun önlenmesi, mağdurun desteklenmesi ve hükümlülerin toplumla bütünleşmesi amacıyla yürütülen proje etkinlikleri çerçevesinde Başsavcı Ali Yeldan, adaleti sadece bir meslek grubunun sağlayamayacağını, herkesin adil olması gerektiğini söyledi. Geleceğin hakim, savcı ve avukatları olacak olan öğrenciler Başsavcı Yeldan'a mesleğin işleyişi ve çalışma koşulları gibi konularda merak ettiklerini sorup, bilgi aldı.

KENDİNİZİ BİLGİYE DOYURUN
Öğrencilerin sorularına içtenlikle yanıtlayan Başsavcı Ali Yeldan, "Çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik bir çok tehdit ve tehlike var. Çocuklarımızın erken yaşlarda bağımlılık yapan, zararlı, tehlikeli maddelerden uzak durmasını istiyoruz. Zaten yasalarımız da bunları men ediyor. Yeterince bilgi sahibi olmayan insanlar, maalesef cehaletin tuzağında birçok zararlı oluşumların içlerinde kendilerini bulabilirler. O yüzden güncel bilgiye sahip olmak, eğitim hayatımızda bu bilgilerle donanmak bizim en başta kendimize, ailemize ve milletimize karşı en önemli görev ve sorumluluğumuzdur. Geleceğe yönelik daha donanımlı olmak için mutlaka bilgi ile kendimizi doyurmamız gerekiyor. Enerjimizi, gücümüzü, bilgimizi zekamızı pozitif işlere sarf edeceğiz" dedi.

CAMDAM CAMA DEĞİL, CANDAN CANA
Sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda, insanların kendisini olduğundan farklı gösterip karşısındaki gençleri ve çocukları kandırdığını gördüklerini ifade eden Yeldan, "Bilmediğimiz, tanımadığımız kişilerle bu alanda temas etmemiz birçok tehlikeyi yanında getirir. Artık birebir ilişkilerden ziyade telefon üzerinden bir ilişki ağı oluşuyor. Bence camdan cama değil candan cana görüşmeliyiz. Sahte profiller üzerinden verilen mesajlara hepimizin şüpheyle yaklaşması gerekiyor. Bu nedenle mağduriyet yaşamamak için sosyal medyayı çok bilinçli kullanmalıyız" diye konuştu.

HERKES ADİL OLMAK ZORUNDA
Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Yeldan, adaleti sağlamak ve bu uğurda çalışmak için fedakarlık göstermek gerektiğini kaydetti. Yeldan, şunları söyledi:
"Haksızlığa uğrayan kişiler hakkına kavuştuğunda, bir kişinin hakkına tecavüz eden kişi durdurulduğunda mutlu oluyoruz. Yasaları doğru uygulayıp adaleti tecelli ettirdiğinizde, çıkan sonuç halkın vicdanında yer buluyorsa doğru bir şey yapmışsınız demektir, biz de onun için çalışıyoruz. Ancak adalet sırf bir meslek grubunun sağlayabileceği bir şey değildir, herkes adil olmak zorundadır. Evde kardeşinize, okulda arkadaşınıza karşı adaletli olmak zorundasınız. Adaletten ayrılmadan hayatımızı sürdürmek ve bunu alışkanlık haline getirmemiz gerekir."
Söyleşinin sonunda Başsavcı Yeldan, öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başsavcı Yeldan: Herkesin adil olması gerekir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı