Gündem Haberleri

  Başsavcı kupürlerle hazırladı

  Hürriyet Haber
  25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, karşı oy yazısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’yı gazete kupürleri ile iddianame hazırlamakla eleştirdi.

  AKP’nin kapatılmasına ve hazine yardımından kesme cezasına karşı çıkan Kılıç, özetle şu görüşlere yer verdi: "Başsavcının delillerinin çok büyük bir bölümü gazetelerin haber kupürleri ile internet kaynaklı yorum ve haberlerden oluşmaktadır. Toplumun yarıya yakınının onayını alan bir siyasi partinin kapatılması için bu tür delillerin ses ya da görüntü kasetleriyle teyit edilmemesi, hazırlık aşamasının ne kadar sorunlu olduğunun açık göstergesidir. Sözkonusu partinin kapatılması isteminin önemli bir bölümünü içeren üniversitelerdeki başörtü sorunu tüm partiler tarafından dile getirilerek çözüm önerilirken bu söylem ve önerilerin bazı partiler için kapatılma sebebi sayılması bazıları için hiç sorun yaratmaması dikkat çekicidir."

  Ünlü Marksist’ten alıntı

  Kılıç, gerekçeli kararda yazdığı karşı oy yazısında ünlü Alman kadın Marksist Rosa Luxemburg’tan (1871-1919 yılları arasında yaşayan Polonya doğumlu Alman Marksist teorisyen, filozof ve devrimci) alıntı yaptı. Kılıç, Luxemburg’un "Özgürlük yalnızca ve daima farklı düşünenlerindir" sözünü karşı oy yazısının başlangıcına koydu. Ancak Rosa Luxemburg’un soyadı, Resmi Gazetede yanlışlıkla "Luxsenburg" olarak yazıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı