Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başsavcı: Gözaltı 10 güne çıkabilir

  Hürriyet Haber
  22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.02.2000 - 00:01

  PKK ile koordineli çalıştıkları ve belediye olanaklarını örgüte aktardıkları iddiasıyla gözaltına alınan HADEP'li 3 belediye başkanı, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'nda sorgulanıyor. Gözaltıları protesto amacıyla dün de Diyarbakır'da gösteri yapıldı. DGM Başsavcısı Nihat Çakar, belediye başkanlarının gözaltı sürelerinin 10 güne çıkarılabile-ceğini söyledi.

  GEÇEN cumartesi günü gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik ve Siirt Belediye Başkanı Selim Özalp'ın gözaltı süresi bugün, pazar günü gözaltına alınan Bingöl Belediye Başkanı Feyzullah Karaarslan'ın gözaltı süresi de yarın bitiyor. Başkanlar, gözaltı süreleri uzatılmadığı taktirde DGM'ye sevk edilecekler.

  Başkanların, belediyelerdeki makamlarıyla evlerinde el konulan bilgisayar disketleri ve bazı dokümanlar inceleniyor.

  Diyarbakır Baro Başkanı Mustafa Özer ve 4 avukat dün DGM Başsavcısı Nihat Çakar ile görüştü. Başkanların avukatları, gözaltı süresinin 4 gün olduğunu ve çarşamba günü savcılığa çıkarılması gerektiğini söylediler. Başsavcı Çakar da, sorgulamalarının 4'üncü günü başkanları isteyeceklerini, ancak soruşturmanın tamamlanmaması halinde, toplu dava olması nedeniyle bu sürenin 10 gün uzayabileceğini açıkladı. Baro Başkanı Mustafa Özer, ‘‘Başsavcı gözaltıların Avrupa normlarını aşmayacağını söyledi. Bu da gözaltı süresinin 4 gün olacağı anlamını taşıyor. Salı günü saat 15.00'ten önce başkanların yargı önüne çıkarılması gerekir. Başkanlara fiziki bir baskı uygulanmaması için duyarlı olunmasını istedik’’ diye konuştu.

  3 belediye başkanın gözaltına alınmalarını protesto amacıyla yaklaşık 1500 kişi dün de protesto eylemi yaptı. Polisle göstericiler arasında sözlü tartışmalar oldu. HADEP Genel Başkan Yardımcısı Eyüp Karakeçi, ‘‘Bu ülkede barış için mücadele vermenin sıkıntısı olacaktır. Hiç kimse bizden daha fazla bu ülkenin birlik ve bütünlüğünü savunmamıştır. Türkiye gündemi Hizbullahla çalkalanırken, böyle bir şeyin olması aklımıza adres değiştiriliyor sorusunu getiriyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı