Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başsavcı Çakır jet hızıyla görevden alındı

  Hürriyet Haber
  06 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2000 - 00:01

  Susurluk benzeri kaza ile ortaya çıkan tuhaf ilişki nedeniyle DGM Başsavcısı Çakır görevden alındı. Çakır'ı kolladığı iddia edilen HSYK Başkanvekili Engin Doğu, ‘‘Babamın oğlu olsa korumam’’ dedi.

  HAKKINDA gıyabi tutuklama kararı bulunan Melik Giray'la birlikte kaza geçiren ve Susurluk benzeri tuhaf ilişki iddiaları nedeniyle hakkında üç gün önce soruşturma açılan İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır, geçici olarak görevden alındı. Çakır'ın yerine Adalet Bakanlığı'nın başsavcılığa önerdiği ancak atamasını gerçekleştiremediği DGM Savcısı Aykut Cengiz Engin vekalet edecek.

  Hiç bekletilmeden görüşüldü

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün Çin'den önceki gün verdiği ‘‘Ön raporu derhal tamamlayın’’ talimatı üzerine iki müfettiş Çakır'la ilgili raporu jet hızıyla dün tamamladılar. Çakır'ın, soruşturma sonuçlanana kadar görevden uzaklaştırılması istemli ön rapor, dün saat 14.00'te Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) hiç bekletilmeden görüşüldü. Kurul'a, Çin'den dönen Bakan Türk başkanlık yaptı. HSYK'da oybirliği ile bir ay önce atadığı Çakır'ın geçici olarak görevden uzaklaştırılmasını kararlaştırdı. Çakır'ı koruduğu ve seçilmesini sağladığı iddia edilen HSYK Başkanvekili Engin Doğu, Hürriyet'e, görevden alınma kararının altında imzası olduğunu belirtti. Doğu, ‘‘Babamın oğlu olsa korumam. Kurul'un bu şekilde yıpratılması yanlış. Soruşturma açıldığını önlediğim tek kelimeyle yalan. Benim ne böyle bir yetkim, ne böyle bir gücüm var’’ diye konuştu.

  İşte hazırlanan ön rapor

  Müfettişlerin raporunda Melik Giray'ın, suç işleyen bir kişi olduğu, hakkında gıyabi tutuklama kararı ve yurtdışına çıkış yasağı bulunduğu belirtildi. Ön raporda, Hákimler ve Savcılar Kanunu'nun 82. maddesine göre, Çakır'ın böyle bir kişinin BMW'si ile izinsiz ve korumasız olarak Ankara'ya gelmesinin hákimlikle bağdaşmadığı ve şüphe uyandırdığı belirtildi. Soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırılması istendi.

  Meslekten ihraç edilebilir

  Ancak ön raporda, Çakır'ın Giray'la ilişkisi konusunda somut belirleme yapılamadı. Kurul buna rağmen, böyle karanlık bir kişi ile bir arada bulunan Çakır'ı görevden uzaklaştırdı. Müfettişler, Çakır'ın ifadesini alıp tüm iddiaları araştırdıktan sonra ceza istemli soruşturma raporlarını tamamlayacaklar. Bakanlık yetkilileri, soruşturma sonucunda hazırlanacak rapora göre, Başsavcı Oktar Çakır'a yer değiştirme cezası veya meslekten ihraç cezası verilebilecek.

  Her gün yeni bir iddia

  İşadamı Giray'la ilgili ise her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. Bakan Türk dün düzenlediği basın toplantısında, Giray'ın sahibi olduğu marketin Sedat Peker'e haftada 50 koyun gönderdiğini açıkladı. Türk, İçişleri Bakanlığı'nın uyarısına ve bakanlığın önerisine aykırı olarak Çakır'ın İstanbul DGM Başsavcılığı'na seçildiğini de belirtti.

  Çantaların sırrı araştırılıyor

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Oktar Çakır'ın ortadan sır olan ve tutanağa da geçirilmeyen, içinde para ve belge olduğu iddia edilen iki çantası ile ilgili de gerekli araştırmanın yapılacağını belirtti. Türk, basının haberleriyle çantaların varlığını tescil ettiğini, böylece tutanağa geçirilmiş sayıldığını söyledi. Türk, hákim ve savcılara şu uyarıyı yaptı: ‘‘Cumhuriyet savcılığı, hákimlik en yüksek görevlerdir. Dolayısıyla bu görevlere getirilen insanların da bütün ilişkilerinde son derece dikkatli olmaları gerekir. Özellikle iş sahipleriyle ilişkilerinde ya da haklarında iddialar bulunan kimselerle ilişkilerinde büyük özen göstermek zorundadırlar. Tersine davranışlar savcılık ve hákimlik mesleğinin gerektirdiği davranış kurallarıyla bağdaşmaz.’’

  Taburcu edildi sorgulama başladı

  ADALET Bakanlığı müfettişleri, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde, Başsavcı Oktar Çakır'la ilgili soruşturmaya başladı. DGM'ye gelen 2 müfettiş, bazı dosyaları incelemeye alırken, hákim ve savcıların görüşüne başvurdu. Dün Florance Nightingale Hastanesi'nden taburcu olan Çakır, makam odasına kapandı. Müfettişler, Çakır'la odasında görüşme yaptı.DGM'de görev yapan hákim ve savcılar ‘‘Oktar Çakır buraya 2 hafta önce atandı. Doğru dürüst iş yapmadı. Müfettişler, niye Şişli Adliyesi'nde değil de, burada araştırma yapıyorlar’’ diyerek müfettiş soruşturmasına tepki gösterdiler. Öte yandan, Oktar Çakır'ın, Ankara'ya, Şişli Adliyesi'ndeki bazı meslektaşlarının İDGM'ye tayinini çıkarmak için gittiği öne sürüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı