« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başpehlivan Fatih Kambur

Kayseri'nin Talas ilçesinde belediye tarafından bu yıl ilki düzenlenen Karakucak Güreş Festivali'nde, Fatih Kambur başpehlivan oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ali Dağı eteğindeki Mehmet Şafak Yaşam Parkı ve Yamaç Paratüşü İniş Alanında düzenlenen festivale, 35'i başpehlivan 308 sporcu katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivalin finalinde, başpehlivanlar Fatih Kambur ile Ali Rıza Kaya karşılaştı.

Normal süresi 1-1 sona eren mücadelenin uzatmalarında rakibini yenmeyi başaran Fatih Kambur başpehlivan oldu.

Yarışmada birinci olan Fatih Kambur ile ikinci olan Ali Rıza Kaya ve üçüncü olan Kubilay Akbaş'a madalyalarını Kayseri Valisi Şerif Yılmaz verdi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, amaçlarının ata sporu güreşin yeniden canlandırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Milli sporlara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Çocuklarımıza ata binmeyi, yüzmeyi ve ok atmayı tavsiye eden iki cihan serveri peygamberimizin tavsiyesini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki, güreşte marka olan Kırkpınar'ı örnek alarak Anadolu'nun Kırkpınar'ı olmayı başaracağız” dedi.

Fatih Kambur ise, burada başpehlivan olmanın kendisi için onur verici olduğunu dile getirerek, “Burada birbirinden iyi başpehlivanlar yarıştı. İnşallah seneye de birinciliği korumak için mücadele edeceğim” diye konuştu.
Rakibine finalde yenilen Kırkpınar Başpehlivanı Ali Rıza Kaya da, “Yarışmalar Talas'ta çok güzel bir havada gerçekleşti. Rakibimi tebrik ediyorum. İnşallah seneye de burada güreşiriz. Güreşleri düzenleyen Talas Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikler çerçevesinde, at üstünde ok atma, model uçak ve yamaç paraşütü gösterileri de yapıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz