Dünya Haberleri

  Başmüzakereci Saib Erekat görevinden istifa etti

  Hürriyet Haber
  12.02.2011 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Filistin Yönetimi'nin İsrail'le sürdürdüğü barış görüşmelerinde başmüzakereci olarak görev yapan Saib Erekat'ın istifa ettiği bildirildi.

  Erekat'ın istifası Mahmud Abbas'ın üst düzey danışmanlarından Yaser Abid Rabbo tarafından açıklandı. Kısa bir süre sonra AFP'ye açıklama yapan Erekat istifasını doğruladı.

  Bir ay kadar önce El Cezire'nin internet sitesinde yayımlanan "Filistin Belgeleri"yle Erekat'ın iki taraf arasında yapılan görüşmelerde İsrailli müzakerecilere büyük tavizler verdiği ortaya çıkmıştı. Bu durum Filistin halkının ve Hamas'ın başta Erekat olmak üzere Filistin Yönetimi'ne yönelik büyük bir tepki göstermesine neden olmuş Erekat'ın istifası istenmişti.

  Erekat istifasının gerekçesinin belgeler olduğunu belirterek "ofisinden belgelerin çalınmasının sorumluluğunu üstlendiğini" söyledi. Erekat belgeler ilk açıklandığında El Cezire'yi Filistin Yönetimi'ni devirmek üzere İsrail ve ABD'nin kurduğu komplonun bir parçası olmakla suçlamıştı.

  EYLÜL'DEN ÖNCE SEÇİM VAR

  Öte yandan Rabbo Eylül'den önce hem başkanlık seçimlerinin hem de milletvekili seçimlerinin yapılacağını da duyurdu.

  Hamas-Filistin Yönetimi çatışmasına atıfta bulunan Rabbo, Filistin Yönetimi'nin bütün taraflardan fikir ayrılıklarını bir kenara bırakmasını istedi.

  Hamas ise Filistin Yönetimi'ne jet bir yanıt vererek seçim çağrısını reddetti. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum, "Hamas bu seçimlere katılmayacaktır. Seçimlere meşruiyet kazandırmayacağız sonuçları da kabul etmeyeceğiz" dedi.

  Seçimler daha önce iki grubun uzlaşma sağlamayı başaramaması dolayısıyla ertelenmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı