« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başmimar Fatih

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Lig maçları başladığından beri hep şunu savundum. Yazdığım yazılarda ve televizyon konuşmalarında ‘‘G.Saray toparlanacak. Arayı kapatacak ve şampiyonluk ipini göğüsleyecek’’ dedim. Tabii, bu düşünceye sahip olmak için de bazı nedenlerimin olması lazımdı. Öncelikle benim Fatih Terim'e büyük güvenim var. Galatasaraylı. Yanına üç tane daha sarı kırmızılı camianın içinden yetişmiş, Bülent'i, Eser'i ve Müfit'i almış, Metin Oktay Tesisleri'nde adeta kampa çekilmişler. Galatasaraylı futbolculardan çok orada mesaileri var. Artı, Galatasaray'ın elinde güçlü bir kadrosu var. Şöyle bir gerilere gidelim ve Galatasaray'ın kaybettiği puanları, maçları gözler önüne serelim. Her yenilginin kökeninde bariz kaleci hataları var. Ve de kaçırılan inanılmaz goller var. Tabii ki, bir gün şans ters dönecek. Futbol da her zaman böyle bir dengeyi yakalayabilirsiniz. Yeter ki, siz iyi niyetli olun, çalışkan olun, liderlik vasfınızı kişiliğinizi asla kaybetmeyin. İşte şimdi Galatasaray bunu yaşıyor.

Fatih Terim, hiçbir futbolcusuna taviz vermedi. Onların asla hakkını da yemedi. Okan iyi oldu, peş peşe takımda oynattı. Suat'ın sakatlığı geçti sahaya sürdü. Vedat'ı ki, çok sevdiğine ve beğendiğine inanıyorum, köşeye aldı. Fatih'in şımarıklığına ve oyun içindeki disiplinsiz davranışlarına, yedirdiği gollere tahammül etmedi. Onu da yanına aldı. Beraber maç izlediler. Ve Galatasaray, onlarsız da maçlarını kazandı. Fenerbahçe ile aradaki puan farkı 9'du beyler. Şimdi Galatasaray, sarı lacivertli ekibin bir puan önünde ve lider. Şimdi Galatasaray'ın işi bana göre daha zor. Ne demişler, zirveye çıkmak kolay değildir. Ama orada durmak daha zordur. Bunun baş nedeni de zafer sarhoşluğudur. Ve Galatasaray'da da Fatih'in futbolcuların kafasının üzerinden eğer eli biraz kalkarsa, şımaracak, bulunduğu yeri hazmedemeyecek çok futbolcu var. Aman dikkat Fatih. Yolun daha yarısındasın.

HAGİ'NİN ÖNEMİ

Galatasaray'ın toparlanmasında başrolü Hagi oynadı. Son Beşiktaş maçında attığı frikikler, gol bir yana. B.Hakan'a verdiği bir ara pası var. Mrmiç ile karşı karşıya bıraktı. Bu golü at be B.Hakan. Sonra üzülüyorsun. Üzülmemek için, Türkiye gol kralı olan sen bu ve bunun gibi golleri öyle abuk sabuk vuruşlarla dışarı atmamalısın. Atarsan eleştirilirsin, tıpkı bugünkü gibi. Ya hakem Erol Ersoy, Tugay'ın hareketine faul verseydi ne olacaktı? Bu kaçan gollere herhalde en başta sen üzülecektin. Çünkü iki puan uçup gidecekti. G.Saray'ın zaafı var. Ama elim yazmaya gitmiyor.

Gelelim, Ali sami Yen Stadı'ndaki spikere. Kim bu terbiyesiz? Hangi kendini bilmez onu oraya koydu. Beşiktaş Toshack ile birlikte sahaya ısınmaya çıkıyor. Cenaze marşı çalıyor hoparlörlerde. Galatasaray'a bu yakışmaz. Bu adam kim olursa olsun hemen kovulmalı. Ama ben, bunu kovacak insanın bugünkü Galatasaray yönetiminde olacağını zanetmiyorum.

Fatih Terim, bu liderlik başarısının baş mimarı sensin seni candan kutluyor ve kucaklıyorum. Devam. Boşver Fatih, Çölaşan'ın tosunu Toshack'ı övmeye devam etsin.Bunları da Beğenebilirsiniz